Νικς – Μπακς: Η “εμφάνιση” του Γιάννη στο “Γκάρντεν”, με 17π. στην τρίτη περίοδο!

2023-12-25T20:04:37+00:00 2023-12-25T20:16:35+00:00.

gadamopoulos

25/Dec/23 20:04

Ο Αντετοκούνμπο “απάντησε” στο εκπληκτικό πρώτο δωδεκάλεπτο των Μπράνσον και Μπάρετ στη Νέα Υόρκη, με εντυπωσιακή τρίτη περίοδο, η οποία όμως δεν βοήθησε το Μιλγουόκι να πλησιάσει στο σκορ.

Του Γιώργου Αδαμόπουλου / info@eurohoops.net

Σκόραρε το πρώτο καλάθι του ματς, με κάρφωμα. Είχε 6π. ως το 6΄, με 3/4 σουτ. Η άμυνα των Νικς, όμως, κατόρθωσε να περιορίσει τον Γιάννη Αντετοκούνμπο ως το ημίχρονο.

Ο «Giannis» έμεινε στο 1/6 σουτ στη δεύτερη περίοδο και είχε 9π. ως την ανάπαυλα του πρώτου χριστουγεννιάτικου ματς του ΝΒΑ τη Δευτέρα (25/12). Παρά το καλό δεύτερο δωδεκάλεπτο του Λίλαρντ, ο οποίος πέτυχε 12π. στο ημίχρονο, τα «Ελάφια» ήταν πίσω με 62-51 στο 24΄…

Η αντεπίθεση απαιτούσε «αφύπνιση» των δύο σταρ των φιλοξενούμενων. Ο «Dame» πέτυχε άλλους 11π. στην τρίτη περίοδο, όμως σε αυτό το διάστημα «έλαμψε» κυρίως ο Αντετοκούνμπο, σκοράροντας 17π. στο δωδεκάλεπτο και φτάνοντας τους 26π.. Ο «Αντέτο» είχε 6/9 σουτ, όμως παρά το «ξέσπασμά» του, οι Μπακς – αν και πλησίασαν στο 77-73 του 30΄ έμειναν και πάλι πίσω με 11π. (98-87) στο τέλος του δωδεκαλέπτου…