Θανάσης Αντετοκούνμπο: Οι έξι πόντοι και οι πανηγυρισμοί του Γιάννη

2024-01-12T07:47:13+00:00 2024-01-12T07:47:13+00:00.

12/Jan/24 07:47

MILWAUKEE, WI - JANUARY 11: Thanasis Antetokounmpo #43 of the Milwaukee Bucks & Jaylen Brown #7 of the Boston Celtics look on after the game on January 11, 2024 at the Fiserv Forum Center in Milwaukee, Wisconsin. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this Photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2024 NBAE (Photo by Gary Dineen/NBAE via Getty Images).

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έβαλε έξι πόντους στο θρίαμβο των Μπακς επί των Σέλτικς κι ο Γιάννης δεν μπορούσε να κρύψει τον ενθουσιασμό του από τον πάγκο για τις ενέργειες του αδελφού του…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Μπακς ισοπέδωσαν τους Σέλτικς σε μία παράσταση για ένα ρόλο στο Μιλγουόκι, όπου το παιχνίδι κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο κι έτσι όλοι οι παίκτες αμφότερων των ομάδων είχαν την ευκαιρία να αγωνιστούν.

Μέσα σε αυτούς κι ο Θανάσης Αντετοκούνμπο που φέτος έχει ελάχιστα λεπτά παρουσίας στο παρκέ, μετρώντας μόλις 15 μικρές σε χρόνο συμμετοχές.

Ο διεθνής Έλληνας φόργουορντ, όμως, εκμεταλλεύτηκε κάθε ένα από τα εννιά λεπτά που πήρε από τον κόουτς Γκρίφιν και πέτυχε season high με έξι πόντους (σ.σ. δεν είχε βάλει πάνω από δύο…), έχοντας 3/5 σουτ και ένα ριμπάουντ, μία ασίστ και ένα μπλοκ στο ενεργητικό του!

Φάσεις που προκάλεσαν τον ενθουσιασμό του Γιάννη Αντετοκούνμπο ο οποίος από ώρα είχε καθίσει στον πάγκο των Μπακς και πανηγύρισε τα καλάθια του αδελφού του στο τέλος του αγώνα.

Όσον αφορά στον Γιάννη, νωρίτερα από τη συμμετοχή του Θανάση, μέτρησε 24 πόντους σε μόλις 26 λεπτά παρουσίας του στο παρκέ, αφού δεν χρειάστηκε να αγωνιστεί περισσότερο με τη διαφορά να κυμαίνεται στους 35-40 πόντους.

Ο Γιάννης είχε 10/13 σουτ και 4/5 βολές, ενώ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 12 ριμπάουντ και έξι ασίστ.