Οι Μπακς πήραν την ΜΑΤΣΑΡΑ κόντρα στους Κινγκς με ΤΟ σουτ από τον Λίλαρντ!

2024-01-15T07:25:20+00:00 2024-01-15T08:32:00+00:00.

15/Jan/24 07:25

giannis-bucks-kings

Αδιανόητο ματς στο Μιλγουόκι με τους Μπακς να κερδίζουν στην παράταση τους Κινγκς με 143-142 μετά από σουτάρα του Λίλαρντ! Triple double ο Γιάννης, έπαιξε λίγο ο Βεζένκοφ.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Το ματς της χρονιάς… μέχρι το επόμενο!

Οι Μπακς επικράτησαν των Κινγκς με 143-142, σε ένα παιχνίδι που χρειάστηκε έξτρα πεντάλεπτο για να βγάλει νικητή.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι με τα όλα του και χρειάστηκε ένα καλάθι του Φοξ για να οδηγηθεί στην παράταση (128-128).

Κάπου εδώ αξίζει να αναφέρουμε ότι το Σακραμέντο δεν είχε τον προπονητή του στο τελος, με τον Μπράουν να αποβάλλεται. Ο λόγος;

Ο Γιάννης κράτησςε όρθιο το Μιλγουόκι στην κανονική διάρκεια, για να έρθει ο Λίλαρντ να και να… καθαρίσει με ένα απίστευτο σουτ.

Ο Dame πήρε την τελευταία επίθεση για την ομάδα του και με τρίποντο από τα 9 μέτρα, έδωσε τη νίκη και μαζί χαρά τους φιλάθλους.

Ο Γιάννης έκανε το 40ό triple double της καριέρας του με 27 πόντους-10 ριμπάουντ-10 ασίστ με 9/14 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 9/14 βολές.

Ο Λίλαρντ, πέρα από ήρωας για τους Μπακς ήταν και πρώτος σκόρερ τους με 29 πόντους-8 ασίστ και 9/23 σουτ (5/13 τρίποντα, 6/6 βολές).

Πολλές βοήθειες από τους Μπίσλεϊ με 23 πόντους-5 ασίστ, όπως και από τον Πόρτις με 22 πόντους-10 ριμπάουντ. Ο Θανάσης δεν αγωνίστηκε.

Για τους Κιγκς, ο Φοξ έφτασε τους 32 πόντους, 26 (10 ριμπάουντ) είχε ο Χέρτερ και 21 πόντους-13 ριμπάουντ-15 ασίστ ο Σαμπόνις.

Ο Βεζένκοφ αγωνίστηκε για 6′ μετά την τρίτη περίοδο, μετρώντας 4 πόντους-1 ριμπάουντ με 2/2 δίποντα και 0/2 τρίποντα.

Με αυτή τη νίκη, οι Μπακς ανέβηκαν στο 28-12 (19-4 εντός έδρας), ενώ οι Κινγκς είναι στο 23-16 (10-9 εκτός έδρας).

Τα 12λεπτα: 32-37, 68-66, 95-91, 128-128, 143-142

Τα αποτελέσματα της βραδιάς

ΧιτΧόρνετς 104-87
Μπακς-Κινγκς 143-142
ΤίμπεργουλβςΚλίπερς 109-105
ΜπλέιζερςΣανς 116-127

Ο Γιάννης αποθέωσε τον Λίλαρντ: “Το πιο δύσκολο σουτ νίκης που έχω δει από κοντά”

Μπακς – Κινγκς: Οι δυο viral φωτογραφίες με Λίλαρντ και Θανάση