“Κινγκς” στο Λ.Α. με ρεκόρ καριέρας Φοξ και μεγάλη ανατροπή επί των Λέικερς

2024-03-07T07:58:05+00:00 2024-03-07T08:23:16+00:00.

07/Mar/24 07:58

Logan Riely/ Getty Images/ Ideal Image

Ο ΝτεΆαρον Φοξ ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του με 44 πόντους και οι Κινγκς πέρασαν με 130-120 από το Λ.Α. κατά των Λέικερς.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο ΝτεΆαρον Φοξ έβαλε 44 πόντους με 19/32 σουτ (2/6τριπ.), πρωταγωνιστώντας στη μεγάλη νίκη των Κινγκς μέσα στο Λος Άντζελες, σε ένα παιχνίδι με αρκετά μεγάλη βαθμολογική σημασία για τις δύο ομάδες αφού προσπαθούν να αποφύγουν το “Play-In” τουρνουά και να μπουν στην πρώτη εξάδα.

Οι Λέικερς βρέθηκαν μπροστά με 19 πόντους (!) διαφορά, 37-18, δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά από εκεί και πέρα κυριάρχησαν οι Κινγκς.

Οι φιλοξενούμενοι έξαναν ένα 44-20 στη δεύτερη περίοδο (!) κι από το 48-40 στο οποίο βρέθηκαν πίσω, έκαναν ένα επί μέρους σκορ 32-9!!!

Στο ημίχρονο βρέθηκαν μπροστά με 15 πόντους και κράτησαν τη νίκη μετά το κακό σερί που είχαν προηγουμένων με 3/4 ήττες.

ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΕΠΙΔΟΣΗ ΤΟΥ ΦΟΞ

Ο Φοξ έβαλε 40+ πόντους για έβδομη φορά φέτος, τέταρτος στη λίγκα φέτος.

Ο Μαλίκ Μονκ πρόσθεσε 26 και οκτώ ασίστ από τον πάγκο κι ο Ντομάντας Σαμπόνις πέτυχε ακόμα ένα τριπλ νταμπλ με 16 πόντους, 20 ριμπάουντ και 12 ασίστ.

Ήταν το τέταρτο του στα τελευταία επτά παιχνίδια και έγινε ο έκτος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ με τουλάχιστον 22 τριπλ νταμπλ σε μία σεζόν!

Και το κοντέρ καταγράφει ακόμα…

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς ήταν ο κορυφαίος παίκτης των Λέικερς με 31 πόντους και 13 ασίστ, ενώ τον ακολούθησε ο Ρούι Χατσιμούρα με 29.

Υστέρησε, όμως, ο Άντονι Ντέιβις που έμεινε στους 14 πόντους (11 ριμπάουντ), χάνοντας τη μάχη από τον Ντομάντας Σαμπόνις.

Οι Κινγκς πλησίασαν τους έκτους Σανς στην εξάδα με μισό παιχνίδι απόσταση, ενώ οι Λέικερς έπεσαν στη 10η θέση μαζί με τους Ουόριορς με τρία παιχνίδια διαφορά από την απευθείας πρόκριση στα πλέι οφς της Δύσης και όλα δείχνουν πως και φέτος θα προσπαθήσουν να παίξουν στην postseason μέσω του Play-In τουρνουά.