Σπερς: Μυθικός Γουεμπανιάμα κέρδισε τους Νετς στην παράταση!

2024-03-18T07:12:37+00:00 2024-03-18T07:54:11+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

18/Mar/24 07:12

Victor-Wembanyama-Spurs-Nets-NBA
Michael Gonzales / Getty Images / Ideal Image

Οι Σπερς του συγκλονιστικού αλλά και ιστορικού Βίκτορ Γουεμπανιάμα κέρδισαν στην παράταση τους Νετς (122-115) κι ανέβηκαν στο 15-53 στη Δύση.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Τι ματς από τον ρούκι του Σαν Αντόνιο.

Οι Σπερς μπορεί να δυσκολεύτηκαν για πάνω από 40 αγωνιστικά λεπτά, όμως είχαν τον Βίκτορ Γουεμπανιάμα σε εξαιρετικό βράδυ και πήραν τη μεγάλη νίκη με 122-115 στην παράταση κόντρα στους Νετς. Έτσι ανέβηκαν στο 15-53 στη Δύση, σε αντίθεση με την ομάδα του Μπρούκλιν που έπεσε στο 26-42 στην Ανατολή.

Ο Γουεμπανιαμά συνεχίζει να κάνει τα δικά του. Αυτό έκανε και στην νίκη των Σπερς πραγματοποιώντας μία ακόμα ιστορική εμφάνιση, πετυχαίνοντας συνολικά 33 πόντους (εκ των οποίων οι 13 ήταν στην τέταρτη περίοδο) με 1/7 τρίποντα (και 50% στα σουτ εντός παιδιάς, 14/26 σουτ), 4/6 βολές, 15 ριμπάουντ, 7 ασίστ αλλά και 7 κλεψίματα σε 36 λεπτά που αγωνίστηκε.

Μάλιστα, ο “Webby” μετρά πέντε αγώνες με τουλάχιστον 20 πόντους, 10 ριμπάουντ, πέντε μπλοκ και πέντε ασίστ!

Οι Σπερς μπορεί να έχουν το χειρότερο ρεκόρ στη Δύση, όμως το 20-62 της σεζόν 1996-97 είναι το χείριστο ιστορικά για την ομάδα, κάτι που θέλουν φυσικά ν’ αποφύγουν και θα το κάνουν εάν σημειώσουν τουλάχιστον πέντε νίκες στα επόμενα 14 παιχνίδια που απομένουν για το φινάλε της κανονικής διάρκειας.

Στους 25 πόντους σταμάτησε ο Βάσελ, ενώ ο Κέλντον Τζόνσον έβαλε 24 πόντους .

Όσο για τους ηττημένους, ο Σρούντερ σημείωσε 19 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-29, 55-56, 80-83, 110-110, 122-115

Σπερς: Σαμπανί, Σόχαν 4, Γουεμπανιαμά 33 (1/7 τρίποντα, 15 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 7 κοψίματα), Τζόουνς 11, Βάσελ 25 (1/7 τρίποντα), Κόλινς 6, Οσμάν 10 (2), Τζόνσον 24 (5/8 τρίποντα), Μπράνχαμ 7, Γουέσλι 2

Νετς: Φίνι-Σμιθ 8, Μπρίτζες 14 (3/7 τρίποντα), Κλάξτον 11 (14 ριμπάουντ), Σρούντερ 19 (2/6 τρίποντα), Τόμας 31 (1/5 τρίποντα), Τζόνσον 12 (1/5 τρίποντα), Σαρπ 15, Σμιθ 5 (1), Ουόκερ

Photo Credits: GettyImages