Τα πιο “Λούκα Ντόντσιτς” καλάθια που είδατε εδώ και καιρό (videos)

2024-04-01T07:58:51+00:00 2024-04-01T11:41:33+00:00.

01/Apr/24 07:58

doncic

Ο Λούκα Ντόντσιτς βάζει ένα καλάθι που μόνο εκείνος μπορεί και γυρνά στην άμυνα γελώντας. Λίγο πριν, είχε κάνει κάτι εξίσου απίστευτο στο ”ζέσταμα”.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Μετά από έντεκα σερί νίκες, οι Ρόκετς έπεσαν πάνω στους Μάβερικς. Λάθος, έπεσαν πάνω στον Λούκα Ντόντσιτς.

Ο Σλοβένος έκανε απίστευτα πράγματα, στη νίκη της ομάδας του με 107-125 στο Χιούστον τα ξημερώματα της Δευτέρας (1/4).

Σε 35 λεπτά, μέτρησε 47 πόντους (9/14 δίποντα, 9/16 τρίποντα, 2/5 βολές), 12 ριμπάουντ, 7 αασίστ και 2 κλεψίματα.

Αρκεί μόνο ένα βίντεο, μία μόνο φάση, για να καταλάβετε τι ακριβώς έκανε -και πάλι- ο αστέρας του Ντάλας.

Αρκεί το καλάθι που πέτυχε στο πρώτο λεπτό της τρίτης περιόδου για το 47-72. Πατήστε το ”PLAY” και… χαζέψτε!

Δεν ήταν τυχαίες και οι ατάκες του Τζέισον Κιντ μετά το ματς για το σουτ του παίκτη του: ”Τον έχουμε δει να κλωτσάει τη μπάλα, να σουτάρει από την άλλη άκρη του γηπέδου και να κάθεται στην καρέκλα. Πολλοί ενθουσιάστηκαν με το σουτ, αλλά αυτός είναι ο Λούκα. Πάντα μπορεί να βάλει δύσκολα σουτ. Είναι ο Πικάσο όταν του δώσεις το πινέλο, θα κάνει κάτι ξεχωριστό. Και αυτό το σουτ ήταν ξεχωριστό”

Όμως, ο ίδιος ο Ντόντσιτς θέλησε να… απογειώσει πραγματικά την φάση του με όσα είπε μετά τον αγώνα: ”Δεν με εξέπληξε. Όταν ήμουν πιο μικρός, ήμουν μπάρμαν. Επομένως, το έχω συνηθίσει. Είχα καλό προαίσθημα ότι θα μπει”

Πάντως, ο Ντόντσιτς είχε δείξει πριν το τζάμπολ ότι είναι σε τρομακτική φόρμα. Έστειλε τη μπάλα στο jumbotron και… ευστόχησε!