NBA: “Καυτοί” Κλιπς και Μαβς με τρομερές ανατροπές!

2024-04-08T00:40:32+00:00 2024-04-08T14:14:45+00:00.

gadamopoulos

08/Apr/24 00:40

Paul-George-Clippers-Cavs
Harry How / Getty Images / Ideal Image

Ο Πολ Τζορτζ πέτυχε 23π. στην 4η περίοδο και το νικητήριο καλάθι των “Κλιπς” κόντρα στους Καβς, σε comeback από το -26. Από το -22 “γύρισαν” οι Μαβς κόντρα στο Χιούστον (στην παράταση), με 48άρα Ίρβινγκ!

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Με δύο φοβερά comeback  άνοιξε το πρόγραμμα του ΝΒΑ για το βράδυ της Κυριακής (7/4). Στο Λ.Α., οι Κλίπερς πέτυχαν την τρίτη φετινή νίκη τους – αλλά και 13η (αριθμός ρεκόρ) από το 2018-19 – στην οποία βρέθηκαν πίσω με 20+π.  και νίκησαν 120-118 το Κλίβελαντ, αν και στο 27΄ η εις βάρος τους διαφορά ήταν στο -26 (89-63)!

Στο Ντάλας, οι Μαβς έκαναν το δικό τους “θαύμα” και επιβλήθηκαν με 147-136 του Χιούστον στην παράταση (κ.α. 129-129), σε ένα απίστευτο “θρίλερ”! Οι γηπεδούχοι “επέστρεψαν” από το -22 (56-34) στο 16΄ και χρειάστηκαν το φοβερό τρίποντο του πρώην παίκτη των Μπαρτσελόνα και Παρτιζάν, Ντάντε Έξουμ στην εκπνοή (έπειτα από δύο χαμένες βολές του Τζαμπάρι Σμιθ τζ. των Ρόκετς) για να στείλουν το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο.

Οι Κλίπερς, με την 6η νίκη τους στα επτά τελευταία ματς, ανέβηκαν στο 50-28 και παραμένουν στην 4η δυτική θέση, με δύο νίκες διαφορά από το Ντάλας, το οποίο με την 10η νίκη στα 11 τελευταία παιχνίδια έφτασε στο 48-30. Η ομάδα του Λ.Α., αν και αγωνίστηκε και πάλι χωρίς τον Κουάι Λέοναρντ, είχε σε μεγάλη βραδιά τον Πολ Τζορτζ, ο οποίος σκόραρε 23 από τους 39π. του στην τέταρτη περίοδο και το νικητήριο καλάθι στα 7,1΄΄ για τη λήξη!

Δύο τρίποντα των Μαν και Κόφι έφεραν τους “Κλιπς” στο 118-115, όμως μετά το γκολ-φάουλ του Τζάρετ Άλεν για τους Καβς και το καλάθι του Τζορτζ, o “PG13” αρχικά έκοψε τον Γκάρλαντ και στη συνέχεια ο Ράσελ Ουέστμπρουκ μπλόκαρε το σουτ του Μαξ Στρους (20π.) στην εκπνοή. Οι 28π. του Γκάρλαντ δεν ήταν αρκετοί στους Καβαλίερς, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Ντόνοβαν Μίτσελ, ηττήθηκαν για τρίτο διαδοχικό ματς και με το 46-33 “έπεσαν” στην 5η ανατολική θέση, πίσω από Νικς και Μάτζικ (από 45-32)…

NBA: Προβάδισμα με 20π.; Και… τι έγινε;

Στο Ντάλας, οι πρωταγωνιστές ήταν επίσης περισσότεροι από τους “συνήθεις υπόπτους”, Λούκα Ντόντσιτς (37π., 12ασ.) και Καϊρί Ίρβινγκ.

Ο δεύτερος βεβαίως, πέτυχε 19π. στο τέταρτο δωδεκάλεπτο και άλλους 6π. στην παράταση, ολοκληρώνοντας το μεγάλο ματς με 48π. (15/25 σουτ, 15/17βολ.)!

Ωστόσο, εκτός από το τρίποντο της παράτασης του Έξουμ (14π.), οι Τεξανοί χρειάστηκαν και δύο σερί τρίποντα του Πι Τζέι Ουάσινγκτον (14π.) στο έξτρα πεντάλεπτο για να “καθαρίσουν” την αναμέτρηση.

Το Χιούστον (Μπρουκς 29π., 5/6τριπ.) αγωνίστηκε από το 8΄ χωρίς τον ρούκι Άμεν Τόμπσον, λόγω αποβολής για σπρώξιμο στον Κλέμπερ και απώλεσε μεν το +22, όμως έχασε μεγάλη ευκαιρία με τις χαμένες βολές στο υπέρ του 129-126. Με την 5η σερί ήττα και το ρεκόρ στο 38-40, οι Ρόκετς αποκλείστηκαν και μαθηματικά από τη διεκδίκηση της 10ης θέσης των Play-In