10/May/16 08:03

Παράταση ξανά, Ουέιντ… ξανά!

10 May 2016 2016-05-10T08:06:52+00:00.

- 10 May 2016

Τρίτη παράταση σε τέταρτο ματς. Σκληρό, αγωνιώδες, κλειστό και συναρπαστικό κι αυτό. Με έναν κοινό παρανομαστή: τον υπέροχο Ντουέιν Ουέιντ! Ο άσος των Χιτ ήταν και πάλι ο κορυφαίος του γηπέδου και με 30 πόντους οδήγησε την ομάδα του στο 94-87 στην παράταση (81-81) και τη σειρά με τους Ράπτορς στο 2-2!

Η απίθανη σειρά ανάμεσα στους Χιτ και τους Ράπτορς συνεχίστηκε στο Μαϊάμι με τρίτο ματς να πηγαίνει στην παράταση. Τα δύο τα κέρδισαν οι Χιτ. Ο Ουέιντ έβαλε το καλάθι που έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, ενώ εκεί έκανε… χώρο στους συμπαίκτες του: «Ήμουν κουρασμένος. Όλα τα μάτια ήταν πάνω μου και δεν ήθελα να πιέσω καταστάσεις», είπε.

Ο «Φλας» είχε 30 πόντους με 13/22 δίποντα και 4/5 βολές και σκόραρε με λέι απ το καλάθι της ισοφάρισης, 13’’ πριν το τέλος. Ο Κόρι Τζόσεφ ανέλαβε το σουτ της νίκης για τους Ράπτορς αλλά δεν τα κατάφερε να δώσει το προβάδισμα… πρόκρισης με 3-1 και τη σειρά πίσω στο Τορόντο.

Ο Ντράγκιτς με 15 πόντους και με ένα τρίποντο παιχνίδι λίγο κάτω από μισό λεπτό πριν το τέλος, βοήθησε τους Χιτ και σε αυτό το ματς, ενώ 15 έβαλε κι ο Τζο Τζόνσον που έχει μείνει χωρίς ούτε ένα τρίποντο στη σειρά. Βασικός σέντερ ξεκίνησε ο Αμάρε στη θέση του Ουάιτσαϊντ, ενώ χρησιμοποιήθηκαν ακόμα ως λύση ανάγκης ο ΜακΡόμπερτς και ο Χάσλεμ.

Αντίστοιχα στη θέση του τραυματία Βαλαντσιούνας (χάνει όλη τη σειρά) ξεκίνησε ο Μπιγιόμπο που είχε 13 πόντους με 13 ριμπάουντ, ενώ από 14 είχαν από τον πάγκο ο Ρος με τον Τζόσεφ. Για μία ακόμα φορά υστέρησαν τα μεγάλα ονόματα των Ράπτορς καθώς Λάουρι και ΝτεΡόζαν είχσν 10 και 9 πόντους αντίστοιχα με 6/28 σουτ.