Ισπανική… υποχώρηση για ΠΑΟΚ

2017-03-08T22:25:39+00:00 2017-03-09T05:37:34+00:00.

08/Mar/17 22:25

Η Τενερίφη δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο στον ΠΑΟΚ και υπερκάλυψε τη διαφορά του πρώτου αγώνα με αποτέλεσμα να πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά του Champions League.

Οι Ισπανοί έφτασαν σε μία εύκολη νίκη με 80-54 επιβεβαιώνοντας για ακόμα μία φορά πως μπροστά στο κοινό τους “μεταμορφώνονται” προς το καλύτερο. Ο Γκριγκόνις ήταν ο παίκτης που έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά στην ελληνική άμυνα με 20 πόντους και 5 ασίστ, την ώρα που ο Γιώργος Μπόγρης πρόσθεσε 10 πόντους και 6 ριμπαουντ.

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” από την άλλη έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ και βρέθηκε σε πολύ κακό βράδυ με τον ΜακΦάντερ να μένει στο 0 με 0/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 2 λάθη.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Η αποστολή του ΠΑΟΚ απέναντι στην πρωτοπόρο ομάδα του ισπανικού πρωταθλήματος ήταν εξ αρχής ιδιαίτερα δύσκολη κάτι που επιβεβαιώθηκε από την εξέλιξη του πρώτου ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου άντεξαν για μόλις ένα δεκάλεπτο (15-10) αφού στη συνέχεια τα πολλά λάθη (9) και α τραγικά ποσοστά (5/28 δίποντα, 2/8 τρίποντα) έδωσαν στην Τενερίφη την ευκαιρία να τρέξει επί μέρους σκορ 12-3 και να ξεφύγει με 27-13.

Η κυριαρχία των Ισπανών ήταν απόλυτη και με μπροστάρη τον Γκριγκόνις (10π, 4/5 σουτ) ολοκλήρωσαν το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο εξασφαλίζοντας διαφορά… πρόκρισης με +21 (37-16).

Τα παράπονα των ανθρώπων του ΠΑΟΚ προς τους διαιτητές για τον τρόπο που σφύριξαν (12-1 βολές) ήταν πολλά με τον Μπάνε Πρέλεβιτς να είναι έξαλλος.

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια η ελληνική ομάδα κατάφερε να ξεκολλήσει επιθετικά αλλά τα αμυντικά προβλήματα συνέχισαν να είναι πολλά! Η Τενερίφη μπήκε πολύ δυνατά και το νέο 13-0 σερί ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 50-16 και έκρινε οριστικά την υπόθεση πρόκριση υπέρ των Ισπανών.

Οι προσπάθειες του Πέινερς (14π) δεν στάθηκαν αρκετές με τα λάθη να συνεχίζουν να είναι πολλά (14), ειδικά αν αναλογιστεί κανείς πως οι φιλοξενούμενοι μοίρασαν μόλις 9 ασίστ ως αποτέλεσμα των κακών ποσοστών. Το 62-40 στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν πλήρως αντιπροσωπευτικό της εικόνας του αγώνα με τον Γκριγκόνις να συνεχίζει το επιθετικό κρεσέντο με 20 πόντους.

Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού οι δύο ομάδες όπως είναι λογικό χαλάρωσαν κάτι που οδήγησε στην μείωση της επιθετικής τους παραγωγικότητας και το 77-50 στο 37′. Η Τενερίφη ολοκλήρωσε με ευκολία την ανατροπή του -3 του πρώτου αγώνα και έφτασε σε ακόμα μία σημαντική Ευρωπαϊκή νίκη (80-54) εξασφαλίζοντας την ίδια στιγμή την πρόκριση για τους “8” του Τσάμπιονς Λιγκ.