Αντετοκούνμπο και Μίντλετον στέλνουν τους Μπακς στα πλέι οφς!

2017-03-18T07:30:43+00:00 2017-03-18T07:39:06+00:00.

18/Mar/17 07:30

Ο Γιάννη Αντετοκούνμπο ήταν και πάλι καταλυτικός και ο Κρις Μίντλετον πέτυχε ρεκόρ σεζόν με 30 πόντους για τους Μπακς που πέρασαν με 107-103 από το Λος Άντζελες σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι που είχε τρεις αποβολές!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Μπακς έφτασαν στην έβδομη θέση με ρεκόρ 34-34 και αυτή τη στιγμή έχουν μία σχετική ασφάλεια 1,5 νίκης από τους ένατους Πίστονς και 2,5 από τους Μπουλς καθώς αμφότεροι έχασαν!

Ο Έλληνας άσος σούταρε και πάλι με υψηλά ποσοστά ευστοχίας έχοντας 11/16 εντός παιδιάς με 1/1 τρίποντο αλλά μόλις 3/6 βολές. Πρόσθεσε επίσης οκτώ ριμπάουντ, πέντε ασίστ και δύο μπλοκ, ενώ υπέπεσε σε τέσσερα λάθη και αποβλήθηκε με έξι φάουλ λίγο πριν το τέλος του αγώνα χωρίς αρνητικά επακόλουθα για την ομάδα του.

Οι Μπακς “έχτισαν” μία πολύ καλή διαφορά στο πρώτο ημίχρονο απέναντι τους προτελευταίους του ΝΒΑ (61-46) και 18 πόντων χάρη στον Γιάννη (πέτυχε 12 στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου), τον Μίντλετον (11/16 δίποντα, 8/9 βολές) αλλά και τον Γκρεγκ Μονρό που είχε 12 πόντους με 6/6 σουτ σε μόλις 16 λεπτά πριν αποβληθεί.

Ο σέντερ-φόργουορντ του Μιλγουόκι μπήκε στη μέση όταν ο Μπρόγκντον έκανε ένα δυνατό φάουλ στον Νικ Γιανγκ που ζήτησε το λόγο. Επενέβη και ο Ράσελ και οι δύο παίκτες των Λέικερς μαζί με τον Μονρό αποβλήθηκαν.

Παρότι οι γηπεδούχοι έχασαν δύο από τους καλύτερους παίκτες τους (16+14 πόντους αντίστοιχα), κατάφεραν να μπούνε στο παιχνίδι μετά τον καυγά με τον Κλάρκσον και τον Ζούμπατς να έχουν από 21 και 18 πόντους αντίστοιχα. Οι εύστοχες βολές του Μίντλετον στο τέλος έσωσαν την παρτίδα για τους Μπακς…