Καβαλίερς: Και το σερί συνεχίζεται …

2017-05-04T07:37:40+00:00 2017-05-04T07:37:40+00:00.

04/May/17 07:37

Ο Λεμπρόν Τζέιμς βρίσκεται σε κατάσταση πλέι οφ και όλοι γνωρίζουν πως τέτοια εποχή είναι ασταμάτητος! Ο “Βασιλιάς” έβαλε 39 πόντους με 4/6 τρίποντα (10/14 σουτ, 15/21 βολές) και οι Καβαλίερς συνέχισαν το αήττητο σερί τους στην postseason, επικρατώντας εύκολα των Ράπτορς με 125-103!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Το 2-0 ήρθε εύκολα για τους πρωταθλητές που είχαν 18/33 τρίποντα, με τον Τσάνινγκ Φράι (18π.) να βάζει 5/7 τρίποντα σε 18 λεπτά και τον Κάιρι Ίρβινγκ να πετυχαίνει 22 με 3/6!

Το επιπλέον στοιχείο αυτής της νίκης- πέρα από μία ακόμα ισοπεδωτική εμφάνιση του Λεμπρόν (6ριμπ., 4ασ., 3κλ., 2ταπ.)- ήταν ο σχεδόν πλήρης αφοπλισμός του ΝτεΜαρ Ντε Ρόζαν. Ο καλύτερος σκόρερ των Ράπτορς και ένας από τους καλύτερους στο ΝΒΑ έμεινε στους πέντε πόντους με 2/11 σουτ και 1/3 βολές.

Έτσι, δεν υπήρχε καμία περίπτωση για το Τορόντο να διεκδικήσει το παιχνίδι, παρά τους 23 του Βαλαντσιούνας (8/10 σουτ)- τους 19 στο πρώτο ημίχρονο- και τους 20 του Κάιλ Λάουρι που όμως χτύπησε και δεν έπαιξε στην τέταρτη περίοδο! Ο Κόρι Τζόσεφ που τον αντικατέστησε έβαλε συνολικά 22 πόντους

Τώρα οι Καβαλίερς μετράνε έξι νίκες στα πλέι οφ σε ισάριθμα παιχνίδια και με αυτήν την εικόνα αμφιβάλλουμε αν θα χάσουν στο Τορόντο αν και εκεί οι Ράπτορς αναπτερώνονται…