2018-03-30T15:56:49+00:00 2018-03-30T17:55:24+00:00.

30/Mar/18 15:56

Ο Κέβιν Ντουράντ αποβλήθηκε για μία ακόμα φορά φέτος και αν συνεχίσει έτσι, θα κάνει… ρεκόρ, ξεπερνώντας τον Ρασίντ Ουάλας!

Οι Ουόριορς ήταν για μία ακόμα φορά ”πληγωμένοι” από τους τραυματισμούς, όμως είδαν τον Κέβιν Ντουράντ να επιστρέφει! Όχι για πολύ!

Οι Μπακς του Γιάννης Αντετοκούνμπο έφυγαν νικητές από το Όκλαντ, κερδίζοντας τους πρωταθλητές με 116-107. Η απουσία του Ντουράντ από το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα… βοήθησε τα ”Ελάφια” να πάρουν τη μεγάλη νίκη. Όπως είπαμε, ο 30χρονος σούπερσταρ δεν ήταν τραυματίας, αλλά αποβλήθηκε και πάλι!

Σχεδόν με τη λήξη του ημιχρόνου, ο Ντουράντ διαμαρτυρήθηκε έντονα σε έναν εκ των διαιτητών και αυτός τον έστειλε στα αποδυτήρια για το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Αυτή ήταν η 5η φορά φέτος, που ο Αμερικανός δεν τελειώνει ματς των Ουόριορς, λόγω διαιτητικής απόφασης! Την τελευταία 25ετία, μόνο ο Ρασίντ Ουάλας έχει περισσότερες αποβολές σε μία σεζόν! Αν ο Ντουράντ προσθέσει ακόμα δύο, τότε θα τον φτάσει στις 7, που έχει σε δύο συνεχόμενες σεζόν ο παλαίμαχος αστέρας του ΝΒΑ (1999/00, 2000/01)!

Αξίζει να αναφέρουμε πως ο ”KD” είχε μόλις 2 αποβολές σε 11 χρόνια στο κορυφαίο πρωτάθλημα, πριν την τρέχουσα σεζόν, ενώ τα φετινά του κατορθώματα έχουν στείλει στην πρώτη θέση των αποβολών και τους Ουόριορς με 10!

Όλες σχεδόν οι αποφάσεις έχουν να κάνουν με λεκτική επίθεση του παίκτη προς τους διαιτητές, ενώ μόνο μία ήταν διαφορετική περίπτωση. Στις 5/12/17, ο Ντουράντ είχε έντονη αψημαχία με τον ΝτεΜάρκους Κάζινς, γεγονός που οδήγησε και τους δύο πρόωρα στα αποδυτήρια!