Ουόριορς: Η “καταστροφική” τελευταία περίοδος στο game 4 με Ρόκετς! (photo)

2018-05-23T15:09:33+00:00 2018-05-23T15:09:33+00:00.

23/May/18 15:09

Οι Χιούστον Ρόκετς “άλωσαν” την Oracle Arena, ισοφαρίζοντας την σειρά των τελικών της Δύσης με τους Ουόριορς σε 2-2 και πήραν πλεονέκτημα… πρόκρισης!

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Μάικ Ντ’ Αντόνι ήταν εξαιρετική στο game 4 των τελικών και με ηγέτες τους εκπληκτικούς -ξανά-, Τζέιμς Χάρντεν και Κρις Πολ κέρδισαν με 95-92 το Γκόλντεν Στέιτ και έφεραν τα… πάνω-κάτω στα playoffs του NBA.

Όμως αυτή η μεγάλη νίκη του Χιούστον στο Όκλαντ, δεν ήρθε από την επίθεση η οποία είναι εξαιρετική των νικητών, αλλά από την σπουδαία άμυνα που έπαιξαν ειδικά στην τελευταία περίοδο, του τέταρτου τελικού.

Σε 12 λεπτά, η παρέα των ΧάρντενΠολ “επέτρεψαν” στους Ουόριορς να σκοράρουν μόλις 12 πόντους (!), “αναγκάζοντας” τους να σημειώσουν 3/12 δίποντα, 0/6  τρίποντα και 6/7 βολές.

Οι “πολεμιστές” ζορίστηκαν πολύ από την εκπληκτική άμυνα των φιλοξενούμενων και σούταραν συνολικά στο τέταρτο δωδεκάλεπτο 3/18 σουτ με 16,7% και σύμφωνα με το ESPN, αυτό ήταν το χειρότερο δωδεκάλεπτο που πραγματοποίησαν οι παίκτες του Στιβ Κερ, την φετινή σεζόν σε regular season και playoffs!

Πλέον το Γκόλντεν Στέιτ είναι με την πλάτη στον… τοίχο, αφού οι Ρόκετς ισοφάρισαν την σειρά σε 2-2 και έχουν ξανά το πλεονέκτημα έδρας στα χέρια τους.

Αν οι “πολεμιστές” θέλουν ξανά να βρεθούν σε τελικούς NBA, θα πρέπει να “σπάσουν” για δεύτερη φορά την έδρα του Χιούστον, κάτι που εκ προοιμίου είναι πολύ δύσκολο…