Γιάννης: “Αν δεν παίξεις άμυνα, θα σκοτώσεις τον εαυτό σου” (video)

2018-11-11T09:27:09+00:00 2018-11-11T09:27:09+00:00.

11/Nov/18 09:27

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μίλησε μετά την ήττα των Μπακς από τους Κλίπερς και τόνισε πως όλα είναι θέμα άμυνας.

Οι Μπακς ηττήθηκαν από τους Κλίπερς στο Λος Άντζελες με 128-126, φτάνοντας πολύ κοντά σε μία μεγάλη νίκη. Μετά τον αγώνα, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μίλησε για την εμφάνιση των ”Ελαφιών”, τονίζοντας πως αν δεν παίζεις άμυνα εκτός έδρας… σκοτώνεις τον εαυτό σου!

”Τα πάντα αρχίζουν από την άμυνα. Είχαμε μία ευκαιρία να κερδίσουμε το παιχνίδι. Σίγουρα όμως θα πρέπει να παίξουμε καλύτερη άμυνα. Εάν δεν παίξεις άμυνα εκτός έδρας, θα σκοτώσεις τον εαυτό σου. Οπότε, θα πρέπει να ανεβάσουμε λίγο την απόδοσή μας σε αυτόν τον τομέα. Πρέπει να παίξουμε πιο σκληρά.

Αισθάνθηκα περίεργα που βρισκόμασταν πίσω στο σκορ στην τέταρτη περίοδο και στην παράταση, επειδή μέχρι τώρα διαλύαμε τις αντίπαλες ομάδες στα περισσότερα παιχνίδια. Οπότε ήταν παράξενο το συναίσθημα.

Πρέπει να κάνουμε καλύτερη δουλειά στις αποστάσεις μας στο γήπεδο. Δεν ξέρω τι δεν πήγε καλά, αλλά πρέπει να είμαστε καλύτεροι, να κυκλοφορούμε τη μπάλα, να καλύπτουμε ο ένας τον άλλον, να παίζουμε σκληρά και καλή άμυνα”.