Σίξερς: Ο Μπάτλερ “χάλασε” την 60αρα εμφάνιση του Ουόκερ! (videos)

2018-11-18T07:28:32+00:00 2018-11-18T13:10:53+00:00.

18/Nov/18 07:28

Στο ματς της βραδιάς, οι Σίξερς κατάφεραν να κερδίσουν τους Χόρνετς στην παράταση με 122-119, όμως ο Κέμπα Ουόκερ συγκέντρωσε πάνω του όλα τα βλέμματα!

Απίστευτο ματς στη Σάρλοτ, με τους Χόρνετς να φιλοξενούν τους Σίξερς, με την ομάδα της Φιλαδέλφεια να παίρνει μία μεγάλη νίκη μετά από 53′ αγώνα! Το τελικό 122-119 ανέβασε στο 11-7 τους νικητές, ενώ πλέον οι ηττημένοι είναι στα… μείον με 7-8.

Μετά από μία μεγάλη ”μάχη”, το ματς έφτασε στην ρουλέτα των βολών. Ο Τζόελ Εμπίντ έκανε το 110-108 στο -27” με 2/2 και ακολούθως το πρόσωπο του αγώνα, Κέμπα Ουόκερ, με τον ίδιο τρόπο, έστειλε τις δύο ομάδες στην παράταση. Εκεί, ”μίλησε” ο Τζίμι Μπάτλερ, που στην κανονική διάρκεια είχε χάσει την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στη νέα του ομάδα. Το έκανε όμως στο έξτρα πεντάλεπτο, με μεγάλο τρίποντο στο -3”!

Οι πρωταγωνιστές πολλοί για τους νικητές, με τον Τζόελ Εμπίντ να είναι ο πρώτος σκόρερ με 33 πόντους και 11 ριμπάουντ. 23 πόντοι, 9 ασίστ και ίδιος αριθμός ριμπάουντ για τον Μπεν Σίμονς, με τον Μπάτλερ να έχει 15, αλλά οι 3 ήταν και οι νικητήριοι!

Και φτάνουμε στο πρόσωπο του αγώνα. Μπορεί οι Χόρνετς να ηττήθηκαν, όμως ο Κέμπα Ουόκερ έγραψε ιστορία, καθώς είναι πλέον ο δεύτερος στην ιστορία του ΝΒΑ (μαζί με τον Άλεν Άιβερσον), με ύψος 1,83 μέτρα ή λιγότερο που έχει στο ενεργητικό του 60 πόντους σε ένα ματς! Η επίδοση αυτή αποτελεί φυσικά και ρεκόρ καριέρας του 28χρονου, που σε 45′ είχε 60 πόντους (21/34 σουτ, 12/12 βολές), μαζί με 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ!

Τα 12λεπτα: 30-42, 56-63, 86-82, 110-110, 119-122