ΝΒΑ: Η άμυνα των Πέισερς σταμάτησε τους Σίξερς, νίκησε και τον απίστευτο Εμπίντ (video)

2018-12-15T08:57:41+00:00 2018-12-15T08:57:41+00:00.

15/Dec/18 08:57

Ο Τζόελ Εμπίντ έκανε ένα μαγικό παιχνίδι με 40 πόντους και 21 ριμπάουντ, οι Σίξερς προηγήθηκαν με 10 πόντους στο ημίχρονο, αλλά η άμυνα των Πέισερς – η κορυφαία στο ΝΒΑ- “μίλησε” στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Ιντιάνα πέτυχε ένα επί μέρους σκορ 66-42 στο δεύτερο ημίχρονο και παρά το ιστορικό παιχνίδι του Εμπίντ που έγινε ο πρώτος “Σίξερ” με +40 και +20 παιχνίδι για την ομάδα της Φιλαδέλφεια από το 1990 και τον Τσαρλς Μπάρκλεϊ, επικράτησε τελικά με 113-101.

Χάρη σε αυτή τη νίκη μάλιστα πέρασε τους Σίξερς που έπαιξαν χωρίς τον Τζίμι Μπάτλερ για τρίτο σερί ματς και ανέβηκε αυτή στην τρίτη θέση πίσω μόνο από τους Ράπτορς και τους Μπακς.

Ο Θαντέους Γιανγκ πέτυχε ρεκόρ σεζόν με 26 πόντους κατά της παλιάς του ομάδα, ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς μέτρησε 18, ενώ ο Βίκτορ Ολαντίπο είχε 14 με εννιά ασίστ. Άλλοι δύο παίκτες των Πέισερς μέτρησαν από 14 πόντους (Σαμπόνις μαζί με 16 ριμπαόυντ και Κόρι Τζόσεφ).

Ο Εμπίντ είχε 13/22 σουτ (1/6τριπ.) και 13/16 βολές και πρόλαβε να τα κάνει όλα αυτά μέσα σε 34 λεπτά! Ο Τζέι Τζέι Ρέντικ πέτυχε 22 πόντους και ο Μπεν Σίμονς 18. Από εκεί και πέρα όμως το… χάος.