Καβαλίερς: Σερί νικών αν και παραλίγο να… αυτοκτονήσουν! (video)

2019-01-30T09:36:57+00:00 2019-01-30T09:36:57+00:00.

30/Jan/19 09:36

Οι Καβαλίερς πέτυχαν τη δεύτερη σερί νίκη τους- πρωτοφανές για φέτος- νικώντας με 116-113 τους Ουίζαρντς, αλλά εδώ είναι που κολλάει καλύτερα η φράση “γλίτωσαν την αυτοκτονία”…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Με τη διαφορά υπέρ τους στους 25 πόντους, 105-80, στα μισά της τέταρτης περιόδου, όλα έμοιαζαν απλά και ωραία για το Κλίβελαντ.

Έλα όμως που οι αναπληρωματικοί των Ουίζαρντς δεν το είχαν βάλει κάτω. Ειδικά ο Τζόρνταν ΜακΡέι που πέτυχε 15 πόντους σε οκτώ λεπτά (!) και με μπαράζ εύστοχων σουτ άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά.

Βοήθησαν βεβαίως και οι Καβαλίερς που πετούσαν τη μία βολή μετά την άλλη στα σκουπίδια δίνοντας ευκαιρίες στους φιλοξενούμενους να μειώσουν. Έφτασαν μάλιστα ένα τρίποντο μακριά από την παράταση, αλλά η άμυνα των Καβς λειτούργησε σωστά και τέλειωσε τα όνειρα των Ουίζαρντς για μία επικών διαστάσεων ανατροπή.

Ο Τζόρνταν Κλάρκσον έβαλε 28 πόντους και ο Τσεντί Οσμάν πρόσθεσε 26 για το Κλίβελαντ, ενώ 31 έβαλε ο Μπράντλεϊ Μπιλ.