ΝΒΑ: 57 ο Χάρντεν, ρεκόρ καριέρας και νίκη στην εκπνοή με Βαλαντσιούνας οι Γκρίζλις! (Video)

2019-03-21T07:39:07+00:00 2019-03-21T07:48:01+00:00.

21/Mar/19 07:39

Ο Τζέιμς Χάρντεν συνεχίζει το … βιολί του, αλλά αυτή τη φορά οι Ρόκετς έχασαν δια χειρός Γιόνας Βαλαντσιούνας!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Λιθουανός σέντερ πέτυχε ρεκόρ καριέρας με 33 πόντους (13/17 βολές, 15ριμπ.) κι έβαλε τη βολή της νίκης με μόλις 0,1 για τη λήξη της παράτασης κι οι Γκρίζλις πήραν τη νίκη με 126-125 στο Μέμφις!

Το φινάλε την απίστευτο, με τον Χάρντεν να μειώνει στο καλάθι με τρίποντο 24,5” πριν το τέλος και … καπάκι οι Ρόκετς έκλεψαν την μπάλα με τον “μουσάτο” να ισοφαρίζει.

Ο Μάικ Κόνλεϊ (35π., 6/9τριπ., 8ασ.) πήρε την ευθύνη της τελευταίας επίθεσης, έκανε αίρμπολ και η μπάλα πήγε στον Βαλαντσιούνας που κέρδισε το φάουλ από τον Κλιντ Καπέλα. Έβαλε την πρώτη βολή και τέλος.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έπαιξε 23 λεπτά και πέτυχε έξι πόντους, κερδίζοντας χρόνο συμμετοχής λόγω της απουσίας του τραυματία βασικού σούτινγκ γκαρντ, Έιβερι Μπράντλεϊ.

Ο Χάρντεν έκανε πραγματικά ότι περνούσε από το χέρι του για να οδηγήσει τους Ρόκετς στη νίκη. Ήταν η δεύτερη φορά φέτος που πετυχαίνει 57 πόντους κατά των Γκρίζλις (14 Ιανουαρίου) και έγινε ο μόλις τρίτος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ με πολλαπλό +50 ματς κατά συγκεκριμένου αντιπάλου σε μία σεζόν (Κόμπι, Τζόρνταν οι άλλοι δύο)!

Ήταν επίσης το έβδομο παιχνίδι του φέτος με +50 πόντους. Έβαλε 15 στην τέταρτη περίοδο όταν οι Ρόκετς το γύρισαν από το -19 (!), ισοφαρίζοντας με βολές.