Ράπτορς: Νίκησαν και ανέβαλλαν για ένα ματς το “κλείδωμα” της πρωτιάς των Μπακς (Video)

2019-04-02T06:34:06+00:00 2019-04-02T06:34:06+00:00.

02/Apr/19 06:34

O Ντάνι Γκριν έκανε υπέροχο παιχνίδι πετυχαίνοντας ρεκόρ σεζόν με 29 πόντους (7/10 τρίποντα) κι οι Ράπτορς δεν δυσκολεύτηκαν να νικήσουν με 121-109 τους Μάτζικ στο Τορόντο!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ανέβαλλαν έτσι για ένα παιχνίδι το “κλείδωμα” της πρωτιάς σε ολόκληρο το ΝΒΑ για τους Μπακς, κρατώντας μία απόσταση τριών αγώνων με τέσσερις να απομένουν. Δεν αλλάζουν αυτά όμως λέμε εμείς…

Ο Γκριν έβαλε τους 29 σε μόλις 28 λεπτά, ενώ γενικά οι βασικοί τους δεν χρειάστηκε να παίξουν πολύ. Ο Καουάι έβαλε 15 σε 27 και ο Σερζ Ιμπάκα άλλους τόσους σε 20 λεπτά.

Οι Ράπτορς πέτυχαν ένα +27 στις δύο μεσαίες περιόδους και δεν χρειάστηκαν τίποτα παραπάνω απέναντι στους Μάτζικ που “καίγονταν” για τη νίκη ώστε να μπουν στα πλέι οφ. Ευτυχώς για αυτούς έχασαν κι οι Χιτ κι η απόσταση τους παρέμεινε στη μισή νίκη.

Κορυφαίος των φιλοξενούμενων ήταν ο Εβάν Φουρνιέ με 21 πόντους, ο Νίκολα Βούτσεβιτς είχε νταμπλ νταμπλ 13 πόντους και 13 ριμπάουντ αλλά με 5/14 σουτ, ενώ υστέρησε ο Άαρον Γκόρντον (6π.). Ο Κεμ Μπιρτς πέτυχε 11 σε 16 λεπτά ερχόμενος από τον πάγκο…