Ουόριορς: Γεμάτη… παράδοξα στατιστικά η σειρά με τους Μπλέιζερς! (vid)

2019-05-21T08:19:03+00:00 2019-05-21T08:37:53+00:00.

21/May/19 08:19

Έτοιμοι για τους Τελικούς του ΝΒΑ οι Ουόριορς, οι οποίοι άφησαν εκτός τους Μπλέιζερς, παρά το γεγονός πως είχαν λιγότερα λεπτά με προβάδισμα στη σειρά!

Η ευκαιρία για το three-peat έφτασε, με τους Ουόριορς να περιμένουν ήδη τον νικητή του ζευγαριού ΜπακςΡάπτορς, στους Τελικούς του ΝΒΑ!

Οι ”Πολεμιστές” έκαναν το 4-0 επί των Μπλέιζερς και πλέον μετρούν πέντε συνεχόμενες παρουσίες σε Τελικούς, κάτι που μόνο μία άλλη ομάδα το έχει καταφέρει. Οι Σέλτικς προκρίθηκαν σε Τελικούς το 1957 και έκτοτε διεκδίκησαν το πρωτάθλημα άλλες 9 συνεχόμενες φορές (1966), κατακτώντας το μάλιστα 8 σερί σεζόν!

Πέρα από το φοβερό αυτό ρεκόρ, οι πρωταθλητές ”σκούπισαν” το Πόρτλαντ, με ένα απίστευτο στατιστικό να ξεχωρίσει, δείγμα της προσπάθειας που έκαναν στα τελευταία λεπτά. Οι Μπλέιζερς ήταν μπροστά στο σκορ για 101 λεπτά, την ώρα που οι Ουόριορς είχαν προβάδισμα στο σκορ για μόλις 83! Επιπλέον, έχαναν κατά μέσο όρο με 23 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το δεύτερο ημίχρονο ήταν μία άλλη υπόθεση με 61 πόντους!

Τέλος, τα τελευταία 20 χρόνια, δεν έχει υπάρξει άλλη ομάδα, που να έχει κερδίσει 3 συνεχόμενα παιχνίδια των playoffs, ενώ έχανε με 15+ πόντους σε όλα!