Σέλτικς: Χτύπησε άσχημα στο κεφάλι ο Κέμπα, τριπλός “Γιόκιτς” έφερε τη νίκη (Video)

2019-11-23T07:16:56+00:00 2019-11-23T07:16:56+00:00.

23/Nov/19 07:16

Η νίκη των Νάγκετς με 96-92 επί των Σέλτικς και το τριπλ νταμπλ του Γιόκιτς περνάει σε δεύτερη μοίρασε μπροστά στο άσχημο χτύπημα του Κέμπα Ουόκερ στο κεφάλι…

Ο άσος των Σέλτικς έπεσε με δύναμη πάνω στο συμπαίκτη του, Σέμι Οντελέγιε, μένοντας ακίνητος παρκέ δείχνοντας να έχει λιποθυμήσει. Έμεινε για αρκετή ώρα στον αγωνιστικό χώρο, με τα ιατρικά τιμ των δύο ομάδων να σπεύδουν να δουν πως αισθάνεται και του τοποθέτησαν κολάρο στο λαιμό, ακινητοποιώντας το κεφάλι του. Οι συμπαίκτες κι οι αντίπαλοι στέκονταν με αγωνία πάνω του, ελπίζοντας για τα καλύτερα.

Έφυγε με φορείο από το γήπεδο και αμέσως μεταφέρθηκε σε νοσοκομείο για τις απαραίτητες πρώτες εξετάσεις. Λίγο αργότερα οι Σέλτικς ενημέρωσαν πως ο Κέμπα διαγνώστηκε με διάσειση (αρχικά) και περιμένουν τα αποτελέσματα των υπόλοιπων εξετάσεων για να διαπιστώσουν αν υπάρχει και κάτι χειρότερο, που όλοι ελπίζουμε να μην υπάρχει…

Στα του παιχνιδιού, οι Σέλτικς προσπάθησαν μετά το δεύτερο 12λεπτο να ορθοποδήσουν και με ένα +9 στην τελευταία περίοδο μείωσαν στο καλάθι, αλλά ο Τζαμάλ Μάρεϊ (22π.) με δύο βολές 1,5” πριν το τέλος “κλείδωσε” τη νίκη κι οι Νάγκετς έκαναν το 8-0 σε κάθε παιχνίδι που κρατούν τους αντιπάλους τους κάτω από τους 100 πόντους! Το ρεκόρ του είναι… 11-3, οπότε καταλαβαίνετε πως η άμυνα τους οδηγεί φέτος στις κορυφαίες θέσεις της Δύσης ξανά.

Ο Νίκολα Γιόκιτς πέτυχε 18 πόντους, μαζί με 16 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ενώ ο Τζέιλεν Μπράουν είχε 22 και 10 ριμπάουντ για τους Σέλτικς κι ο Τέιτουμ 16. Ο Μπραντ Ουοναμέικερ που τρόπον τινά αντικατέστησε τον Κέμπα (αν και ήδη στα τελευταία ματς έχει βρει χρόνο στο ροτέισον του Μπραντ Στίβερνς) πέτυχε 14 πόντους σε 27 λεπτά, προσθέτοντας τέσσερις ασίστ.

Η Βοστόνη έπεσε στο 11-4 και απομακρύνθηκε λίγο από τους πρώτους στην Ανατολή, Μπακς, αλλά και τους Χιτ που τους προσπέρασαν μετά την εύκολη νίκη τους με 116-108 κατά των Μπουλς στο Σικάγο (Τζίμι Μπάτλερ 27- ΛαΒιν 15).