Δέκα το καλό για τους Μπακς με υπέροχο και διπλό Γιάννη!

2019-11-30T07:00:29+00:00 2019-11-30T07:00:29+00:00.

30/Nov/19 07:00

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε και πάλι τη διαφορά με το 19ο νταμπλ νταμπλ της σεζόν, οδηγώντας τους Μπακς στο… δέκα το καλό!

Ο Γιάννης πέτυχε 33 πόντους- 11 από τους οποίους στην τέταρτη περίοδο- κι οι Μπακς πέρασαν κι από το Κλίβελαντ με 119-110 πετυχαίνοντας έτσι τη δέκατη σερί νίκη τους!

Ο Αντετοκούνμπο είχε 14/26 σουτ από τα οποία 2/8 τρίποντα, ενώ πέτυχε επίσης 3/4 βολές κι ολοκλήρωσε το 19ο νταμπλ νταμπλ σε ισάριθμα παιχνίδια με 12 ριμπάουντ κι από δύο ασίστ, κλεψίματα και μπλοκ σε μόλις 32 λεπτά! Μόνο αυτός κι ο ΝτιΒινσέντζο είχαν +10 στο πρόσημο της συμμετοχής τους, καταβάλλοντας την αντίσταση των Καβαλίερς που δεν παράτησαν το ματς παρότι το Μιλγουόκι ξέφυγε με 74-52 νωρίς στο τρίτο 12λεπτο.

Για μία ακόμα φορά οι Μπακς έχασαν μία τεράστια διαφορά καθώς οι γηπεδούχοι πέτυχαν δέκα (!) τρίποντα στην τρίτη περίοδο και 42 πόντους συνολικά, τους περισσότερους για φέτος σε ένα 12λεπτο!

Μείωσαν τελικά σε 113-110 με δύο λεπτά να απομένουν, αλλά αυτοί ήταν οι τελευταία τους πόντοι. Ο Κρις Μίντλετον (12π.) με ένα σουτ και ο Τζορτζ Χιλ (18π.) με δύο βολές ολοκλήρωσαν την προσπάθεια των Μπακς που με ρεκόρ 16-3 έχουν καθαρό προβάδισμα στην Ανατολή (14-4 οι Ράπτορς).

Για πρώτη φορά από τη σεζόν 1985-86 πετυχαίνουν 10 σερί νίκες! Οι Καβαλίερς έχασαν για ένατη φορά σε δέκα ματς. Ο Ντάριους Γκάρλαντ ήταν ο κορυφαίος τους παίκτης με 21 πόντους (5/7 τρίποντα) και έξι ασίστ, ενώ ο Τσεντί Οσμάν πρόσθεσε 20 κι ο Λάρι Νανς τζ. άλλους 18 πόντους…