Νετς: Απόντος του Ίρβινγκ, πήραν την ρεβάνς κόντρα στους Σέλτικς! (videos)

2019-11-29T20:25:56+00:00 2019-11-30T04:00:31+00:00.

29/Nov/19 20:25

Το κράτησαν… μανιάτικο το προ ημερών αποτέλεσμα στην Βοστώνη οι Νετς. Οι Νεοϋορκέζοι έβγαλαν αντίδραση και επικράτησαν δίκαια των Σέλτικς του εξαιρετικού Τζέισον Τέιτουμ με 112-107.

Του Γιάννη Γιανναράκη/ info@eurohoops.net

Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο! Οι Νετς (10-9) του εξαιρετικού για άλλη μια φορά Σπένσερ Ντίνγουιντι επικράτησαν 112-107 των Σέλτικς (13-5), δύο 24ωρα μετά το συγκλονιστικό αγώνα της Βοστώνης και έδωσαν ένα ωραιότατο ορεκτικό σε μια βραδιά που περιλαμβάνει άλλους 12 αγώνες!

Με τον Κάιρι Ίρβινγκ ξανά απών, ο Σπένσερ Ντίνγουιντι (ξανά)πήρε το όπλο του, σκοράροντας 32 πόντους (6/8 τρίποντα) και μοιράζοντας 11 ασίστ. Πολύτιμη ήταν η συνεισφορά τόσο του Τζάρετ Άλεν, όσο και των Χάρις, Τόριαν-Πρινς, δικαιόνωντας τον Άτκινσον ο οποίος χρησιμοποίησε μόλις εννέα παίκτες!

Στον αντίποδα, δεν έφτανε η παρουσία του Τζέισον Τέιτουμ (26 πόντοι, 18 στο πρώτο ημίχρονο), μιας και ο Κέμπα Ουόλκερ δεν επανέλαβε τα… όργια του “Garden” (17 πόντοι με 6/19 εντός πεδιάς, 1/8 τρίποντα).

Η εξέλιξη: Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την αναμέτρηση με εμφανή διάθεση να πάρουν εκδίκηση μετά τα πεπραγμένα του “Garden”.

Το γήπεδο μπήκε γρήγορα στον ρυθμό και φρόντισε να το δείξει κατά την διάρκεια της πρώτης επίσκεψης του Ουόλκερ στη γραμμή των βολών.

Με οδηγούς τους Ντίνγουιντι και Άλεν, που συτνεργάζονταν άψογα στην επίθεση, οι Νετς κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό καθ’ όλη την διάρκεια της πρώτης περιόδου (31-24).

Η επιθετική λειτουργία των “Κελτών” δεν απέδιδε τα αναμενόμενα, μιας και οι Ουόλκερ (2/6 εντός πεδιάς) και Σμαρτ (1/8 με 0/4 τρίποντα) βρίσκονταν σε κάκιστη κατάσταση. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Στίβενς έκλεισε το ημίχρονο μόλις στο -3 (55-58). Ο λόγος;

Η εκπληκτική απόδοση του Τζέισον Τέιτουμ! Ο νεαρός φόργουορντ έκανε ότι ήθελε την άμυνα των Νεοϋορκέζων, σκοράροντας 18 πόντους με 7/11 εντός πεδιάς!

Το δεύτερο μέρος πάντως, ξεκίνησε ακριβώς όπως το πρώτο αφού οι παίκτες του Άτκινσον παρουσίασαν αξιοπρόσεκτη προσήλωση στην άμυνα.

Ο Τόριαν-Πρινς έκανε εξαιρετική δουλειά πάνω στον Τέιτουμ, ο Άλεν συνέχισε να σκεπάζει τα καλάθια και κάπως έτσι οι Νετς έφτασαν πάλι στο +10 (83-73).

Τότε ήταν που ο Μπραντ Ουαναμέικερ (συνολικά 11 πόντοι σε 16 λεπτά!) βγήκε μπροστά, όντας βασικός συντελεστής στο ξέσπασμα των “Κελτών” που έφτασαν ξανά σε απόσταση αναπνοής πριν το τέλος του δωδεκαλέπτου (85-81).

Ήταν προφανές πως το Μπρούκλιν χρειαζόταν ένα τελικό ξέσπασμα για να αποκτήσει καθοριστικό προβάδισμα νίκης. Ο Άτκινσον εμπιστεύτηκε τους Τεμπλ και Σάμπερτ και εκείνοι των δικαίωσαν, παίζοντας εξαιρετικές άμυνες, την ώρα που οι Ντίνγουιντι και Χάρις υπέγραφαν ένα εκ νέου σερί 13-2 (102-87).

Οι Σέλτικς προσπάθησαν να αντιδράσουν, χάρη σε μια σχετική αφύπνιση του Ουόλκερ, όμως οι Νετς βρήκαν τα σημαντικά σουτ που έψαξαν και δεν έδωσαν ξανά το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να φτάσουν σε απόσταση ενός καλαθιού.

Τα δεκάλεπτα: 31-24, 58-55, 87-81, 112-107

Αυτή η πρώτη εκ των 13 αναμετρήσεων που περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα, καθώς 26 ομάδες αγωνίζονται μετά την μονοήμερη αποχή λόγω της ημέρας των Ευχαριστιών!