Λέικερς: Τριπλός “Βασιλιάς” και στο Ορλάντο! (Video)

2019-12-12T06:42:47+00:00 2019-12-12T06:42:47+00:00.

12/Dec/19 06:42

Ο “Βασιλιάς” δεν σταματάει πουθενά. Το έζησαν και στο Ορλάντο…

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς πέτυχε τριπλ νταμπλ, το έκτο της σεζόν, κι οι Λέικερς πέρασαν με 96-87 από το Ορλάντο καταφέρνοντας στην τέταρτη περίοδο να σταματήσουν την τεράστια αντεπίθεση των Μάτζικ!

Οι γηπεδούχοι γύρισαν το ματς από το αρχικό 26-9 στην πρώτη περίοδο και μία συνολικά διαφορά 24 πόντων την οποία πήραν οι Λέικερς. Οι Μάτζικ ισοφάρισαν 71-71 νωρίς στην τέταρτη περίοδο, αλλά εκεί ο Τζέιμς βοήθησε την ομάδα του να κάνει ένα σερί 10-0 και να κάνει το μπρέικ που χρειαζόταν για να πάρει τη νίκη χάρη στην υπέροχη άμυνα της.

Ο ΛεΜπρόν είχε 25 πόντους, 11 ριμπάουντ και 11 ασίστ στο ενεργητικό του με 11/24 σουτ (1/6 τρίποντα). Ο Άντονι Ντέιβις πρόσθεσε 16 και 12 ριμπάουντ αλλά ήταν πολύ άστοχος (6/20) όπως κι οι περισσότεροι μέσα στο παιχνίδι, ενώ ο Κάλντγουελ-Πόουπ έβαλε 15 με 4/7 τρίποντα. Να και κάποιος που βρήκε το στόχο…

Ήταν η 13η νίκη των Λέικερς στα 14 τελευταία παιχνίδια και με 22-3 κράτησαν και πάλι την πρώτη θέση στο ΝΒΑ μαζί με τους Μπακς.

Ο Τζόναθαν Άιζαν έκανε καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο όταν πέτυχε και τους 19 πόντους του ενώ ο Εβάν Φουρνιέ πρόσθεσε 18 για τους Μάτζικ που έπεσαν στο 11-13 ενώ παίζουν εδώ και καιρό χωρίς τον τραυματία, Νίκολα Βούτσεβιτς.

Ο Άαρον Γκόρντον τέλειωσε το ματς με 14 πόντους και 14 ριμπάουντ κι ο Μο Μάμπα έβαλε 13. Απουσίασε επίσης κι ο Μαρκέλ Φουλτζ.