Μάβερικς: Επικό τριπλ νταμπλ του Ντόντσιτς κατέβαλλε τους Μπουλς (Video)

2020-01-07T08:16:31+00:00 2020-01-07T08:16:31+00:00.

07/Jan/20 08:16

O Λούκα Ντόντσιτς δεν έχει όρια στο παιχνίδι του, κάνοντας ένα ακόμα επικό τριπλ νταμπλ στη νίκη των Μάβερικς με 118-110 επί των Μπουλς.

Ήταν απλά καταπληκτικός! Ο Λούκα είχε 38 πόντους μαζί με 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ σε 34 λεπτά συμμετοχής, ενώ τα ποσοστά του ήταν πολύ καλά για αυτό το εύρος των επιδόσεων με 14/24 σουτ (5/10 τρίποντα) αλλά παραδόξως, με μόλις 5/9 βολές. Θα… σαραντάριζε δηλαδή.

Το εκπληκτικό της εμφάνισης του ήταν ότι πέτυχε 21 πόντους στην τρίτη περίοδο και μάλιστα έβαλε τους 17 από τους 19 τελευταίους των Μάβερικς (που έπαιξαν και πάλι χωρίς τον Κρίσταπς Πορζίνγκις) σε αυτό το 12λεπτό. Πήραν ένα προβάδισμα και δεν το έχασαν ως το τέλος χάρη στον Ντόντσιτς.

Αυτό ήταν το 11ο τριπλ νταμπλ του Λούκα φέτος, τα περισσότερα από κάθε άλλον στην κορυφαία μπασκετική λίγκα παγκοσμίως.

Ο Ντουάιτ Πάουελ πρόσθεσε 16 πόντους, ενώ ο Τιμ Χάρνταγουεϊ τζ. επέστρεψε από τραυματισμό και βοήθησε αρκετά στα 25 λεπτά που έπαιξε (15 πόντοι με 3/4 τρίποντα).

Οι Μάβερικς έφτασαν στο 23-13 αλλά πλέον έχουν πέσει στην 6η θέση της Δύσης εξαιτίας του σερί που τρέχουν οι Γιούτα Τζαζ (έξι συνεχόμενες).

Οι Μπουλς έπεσαν στο 13-24 μετά την τέταρτη συνεχόμενη ήττα τους και απέχουν τέσσερα παιχνίδια από τα πλέι οφ της Ανατολής. Ο Λάουρι Μαρκάνεν με 26 πόντους ήταν ο πρώτος τους σκόρερ.