Η Βοστώνη φλέγεται

2015-06-06T13:04:16+00:00 2015-06-06T13:04:52+00:00.

06/Jun/15 13:04

27/2/1959: Οι Boston Celtics επικρατούν με 173-139 των Minneapolis Lakers, δημιουργώντας ρεκόρ σε σύνολο πόντων, αλλά και μεγαλύτερου σκορ σε ημίχρονο και κανονική διάρκεια αγώνα

Του Γιώργου Μπακόλα

Το ημερολόγιο γράφει «27/2/1959» και όσοι θεατές είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν από κοντά την αναμέτρηση ανάμεσα στους Boston Celtics και τη Minneapolis, ασφαλώς χόρτασαν από το θέαμα που πρόσφεραν οι δύο αντίπαλοι!

Οι Κέλτες πετούν φωτιές στην επίθεση, καθώς επικρατούν με 173-139, δημιουργώντας ρεκόρ σε σύνολο πόντων, αλλά και μεγαλύτερου σκορ σε ημίχρονο και κανονική διάρκεια αγώνα.

Το ρόστερ της θρυλικής ομάδας της Βοστώνης απαρτιζόταν από τους: Gene Conley, Bob Cousy, Tom Heinsohn, K.C. Jones, Sam Jones, Jim Loscutoff, Frank Ramsey, Bill Russell, Bill Sharman, Bennie Swain και Lou Tsioropoulos, ενώ στον πάγκο βρισκόταν ο θρυλικός Red Auerbach.

Εκείνη τη σεζόν (1958-59) οι Celtics αναδείχθηκαν πρωταθλητές ΝΒΑ κόντρα στους Minneapolis Lakers, τους οποίους «σκούπισαν» με 4-0. Ήταν το πρώτο από τα 8 συνεχόμενα που έμελλε να κατακτήσουν μέχρι και το 1966 και το δεύτερο από τα 11 που πανηγύρισαν μέσα σε 13 σεζόν!

Πολλά χρόνια μετά, συγκεκριμένα στις 10/11/1990, οι Phoenix Suns θα ισοφαρίσουν τους 173 πόντους των Celtics σε κανονική διάρκεια αγώνα κόντρα στους Denver Nuggets, ενώ θα δημιουργήσουν νέο ρεκόρ πόντων σε ένα ημίχρονο (107).

Σημειωτέον ότι στις 13/12/1983, σημειώθηκαν 370 πόντοι στο παιχνίδι μεταξύ των Detroit Pistons (186) και των Denver Nuggets (184), ύστερα όμως από τρεις παρατάσεις.