NCAA: Το “έπος” των έξι παρατάσεων με… Κέμπα Ουόκερ και Άντι Ράουτινς!

2024-03-12T18:56:33+00:00 2024-03-12T18:56:33+00:00.

gadamopoulos

12/Mar/24 18:56

Syracuse-UConn-print-screen

Στις 12 Μαρτίου 2009 διεξήχθη το κατά πολλούς “κορυφαίο ματς στην ιστορία του κολεγιακού μπάσκετ”, με… 70΄ και συμμετοχή του γκαρντ της Μονακό αλλά και του άλλοτε παίκτη των Παναθηναϊκού, ΑΕΚ.

Του Γιώργου Αδαμόπουλου / info@eurohoops.net

Στις Η.Π.Α. υπάρχει μία ατάκα ενθουσιασμού, το «free basketball!», όταν ένας αγώνας οδηγείται στην παράταση. Αυτό το «δωρεάν μπάσκετ» για ένα έξτρα πεντάλεπτο, «ξεχείλωσε» στις 12 Μαρτίου 2009.

Πριν από 15 χρόνια διεξήχθη το κατά πολλούς «κορυφαίο ματς στην ιστορία του κολεγιακού μπάσκετ». Ένα… έπος 70 λεπτών, που είχε διάρκεια τριών ωρών και 46 λεπτών και ήταν ουσιαστικά σχεδόν ένας ακόμη… ολόκληρος αγώνας με το ίδιο εισιτήριο.

Το «σκηνικό» στο θρυλικό «Μάντισον Σκουέαρ Γκάρντεν», τη λεγόμενη «Μέκκα του Μπάσκετ», δεν προμήνυε κάτι τέτοιο, όμως Σίρακιουζ και Κονέκτικατ έγραψαν (σύγχρονη) ιστορία. Τα δύο πανεπιστήμια χρειάστηκαν… έξι παρατάσεις ώσπου το «Cuse» να κερδίσει το UConn με 127-117!

Στην «υπερωρία» των 30 έξτρα λεπτών, οκτώ παίκτες και από τις δύο ομάδες αποβλήθηκαν με φάουλ, ενώ οι νικητές υποχρεώθηκαν να παρατάξουν στην έκτη παράταση έναν ρολίστα τους που είχε αγωνιστεί συνολικά τέσσερα λεπτά σε όλη τη σεζόν!

Αυτή, ωστόσο, είναι η δεύτερη επίδοση στη Division I του NCAA, καθώς ο αγώνας Σινσινάτι – Μπράντλεϊ στις 21/12/1981 χρειάστηκε επτά παρατάσεις για τη νίκη 75-73 του πρώτου!!! Είναι χαρακτηριστικό ότι καμία ομάδα δεν σκόραρε περισσότερους από 4π. σε κάποιο έξτρα πεντάλεπτο, ενώ η τρίτη παράταση ολοκληρώθηκε με… λευκή ισοπαλία (0-0) και η έβδομη με 2-0, σε εποχές δίχως χρονόμετρο επίθεσης!

Στο «Γκάρντεν» το «θρίλερ» είχε σασπένς από το φινάλε. Ο νυν γκαρντ της Μονακό και πρώην σταρ των Σάρλοτ, Βοστόνης και Νέας Υόρκης, Κέμπα Ουόκερ, σκόραρε για το Κονέκτικατ στο 1,1΄΄ για τη λήξη και ισοφάρισε σε 71-71. Ο γκαρντ του Σίρακιουζ, Έρικ Ντέβεντορφ, σκόραρε στη συνέχεια από τα επτά μέτρα, όμως οι διαιτητές έκριναν το καλάθι εκπρόθεσμο…

Ο Ουόκερ είχε μείνει στους 4π. με 4/18 σουτ (τα 0/7τριπ.) καθώς από το UConn ξεχώρισαν οι Έι-Τζέι Πράις και Στάνλεϊ Ρόμπινσον, με 33 και 28 πόντους αντίστοιχα. Η πρώτη παράταση έληξε με 81-81 και η συνέχεια ήταν 87-87, 98-98, 104-104, 110-110, πριν από την έκτη παράταση.

Μέχρι εκείνο το σημείο, παρά τους 34π. του Τζόνι Φλιν και τους 29 του Πολ Χάρις, το Σίρακιουζ δεν είχε πάρει ποτέ το προβάδισμα στις παρατάσεις! Ο μετέπειτα παίκτης και των Παναθηναϊκού (2020) και ΑΕΚ (2022), Άντι Ράουτινς, σκόραρε ένα τρίποντο για το 113-110 στην αρχή της έκτης παράτασης. Ο Καναδός γκαρντ είχε συνολικά 20π. από τον πάγκο, με 6/12 τρίποντα.

Η διάρκεια των 3:46 παραμείνει η μεγαλύτερη στην ιστορία του NCAA, ενώ οι 222 πόντοι που πέτυχαν οι δύο ομάδες είναι ακόμη ρεκόρ στην περιφέρεια Big East.

Photo credit: YouTube print screen