Ελληνικός ΘΡΙΑΜΒΟΣ! Η Εθνική μας διέλυσε την Τουρκία και πέρασε ΠΑΝΑΞΙΑ στον τελικό του Προολυμπιακού!

2021-07-04T03:18:06+00:00 2021-07-04T05:09:49+00:00.

04/Jul/21 03:18

Η Ελλάδα νίκησε την Τουρκία με 81-63 και θα βρίσκεται στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά του Καναδά!

Στον τελικό πανάξια η Ελλάδα!

Η Εθνική έκανε φοβερό ματς και με 81-63, ”πέταξε” εκτός την Τουρκία, στο Προολυμπιακό του Καναδά, για να διεκδικήσει την παρουσία της σε Ολυμπιακούς Αγώνες μετά το 2008 και πέμπτη συνολικά!

Οι διεθνείς μας έδωσαν μία μεγάλη μάχη και παρόλο που βρέθηκαν στο -14 (22-8) στην πρώτη περίοδο, αντέδρασαν και στο δεύτερο ημίχρονο πήραν τα ηνία και δεν κοίταξαν πίσω ξανά, σε μία μεγάλη βραδιά για το ελληνικό μπάσκετ.

Η άμυνα ήταν οδηγός για την Ελλάδα, με τους ΠαπαγιάννηΚαλάθη-Σλούκα να δείχνουν τον δρόμο, αφού στο πρώτο μέρος ο Λαρεντζάκης ήταν μπροστάρης.

Στον τελικό της Δευτέρας (5/7, 02:05) περιμένει ήδη η Τσεχία, η οποία ”σκότωσε” τον Καναδά με 103-101, σε ένα φοβερό ματς.

Μουδιασμένο ξεκίνημα, βελτίωση στη συνέχεια με μπροστάρη τον Λάρυ

Η Τουρκία ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και γρήγορα στο 15-4, έχοντας πολύ καλύτερη απόδοση σε άμυνα και επίθεση. Οσμάν και Σενγκούν έκαναν την ζημιά στην Εθνική, η οποία είχε μεγάλο θέμα στην επίθεση. Κάτι που φάνηκε και στο φινάλε της περιόδου με το 22-8.

Η εικόνα της ”γαλανόλευκης” άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Λαρεντζάκη να δίνει ώθηση και να σκοράρει με συνεχόμενα τρίποντα, για το 32-24. Η απόδοση της Τουρκίας έπεσε και η Ελλάδα το εκμεταλλεύτηκε αυτό, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο -7 (34-27).

Άλλη ομάδα στο δεύτερο

Η τρίτη περίοδος ήταν μία εντελώς διαφορετική και… ελληνική υπόθεση. Και αυτό γιατί με 10-0, η Εθνική έκανε το 37-34, για να πάρει το προβάδισμα και να μην το ξαναχάσει. Λαρεντζάκης, Μήτογλου και Καλάθης έδωσαν πολλές λύσεις, με ένα χαλάρωμα στο τέλος της περιόδου να φέρνει το 51-47 (από 49-39).

Ο Κορκμάζ προσπάθησε για την Τουρκία, αλλά η Ελλάδα είχε τον Παπαγιάννη σε μεγάλη βραδιά και με 6/6 δίποντα έκανε το 66-55. Καλάθης και Σλούκας ήταν άξιοι συμπαραστάτες και με οδηγό την άμυνα, η Εθνική έκανε το 74-60, με την πρόκριση να βάφεται γαλανόλευκη με 81-63.

Πού κρίθηκε: Στην τρίτη περίοδο, η Ελλάδα πέρασε μπροστά στο σκορ και τελείωσε την δουλειά στην τέταρτη, όταν και έφτασε ακόμα και στο +14.

Παίκτης-κλειδί: Ο Παπαγιάννης ήταν κομβικός στην τέταρτη περίοδο και συνολικά είχε 14 πόντους-11 ριμπάουντ, ενώ ο Μήτογλου πρόσθεσε 10-12, με τον φοβερό Καλάθη να φτάνει τους 18 πόντους-6 ριμπάουντ-6 ασίστ και ο clutch Σλούκας τους 15 πόντους-9 ασίστ.

Ο Κορκμάζ είχε 20 πόντους για την Τουρκία, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος, ο Σενγκούν 12 και ο Οσμάν μόλις 4.

Τα δεκάλεπτα: 8-22, 27-34, 51-47, 81-63