Αυστραλία: “Γκάζωσε” στο τέλος και “πάτησε” την Νιγηρία με ηγέτη τον Μιλς

2021-07-25T12:21:42+00:00 2021-07-25T12:42:03+00:00.

25/Jul/21 12:21

patty-mills-australia

Η Αυστραλία τα έδωσε όλα στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε έτσι με άνεση τη νίκη απέναντι στη Νιγηρία, επικρατώντας με 84-67 στην πρεμιέρα της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Με το δεξί ξεκίνησε η Αυστραλία στους Ολυμπιακούς του Τόκιο, καθώς οι «Μπούμερς» πήραν τη νίκη απέναντι στη Νιγηρία με 84-67, χάρη στο εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο που πραγματοποίησαν.

Ο Πάτι Μιλς ήταν εκπληκτικός για τους νικητές, έχοντας 25 πόντους με 5 τρίποντα και 6 ασίστ, ενώ από 11 είχαν οι Έξουμ και Ίνγκλις.

Για τη Νιγηρία ο Ομεγκάνο είχε 12 πόντους και ο Νουόρα 10.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ από το ξεκίνημα, όμως μετά την τρίτη περίοδο (58-52), η Αυστραλία πάτησε γκάζι και χάρη στο επιμέρους 26-15 ξέφυγε με διψήφιες διαφορές, καθαρίζοντας έτσι την υπόθεση νίκη. Τελικό σκορ 84-67 και νίκη της Αυστραλίας.

Δεκάλεπτα: 23-23, 43-40, 58-52, 84-67.

Αυστραλία: Ντελαβεντόβα 8(2/4τρ, 4ασ), Κέι 10(8ρ), Λάνταλ 4, Μιλς 25(5/8τρ, 6ασ, 4κλ), Τάιμπουλ 9(1τρ, 5κλ), Μπέινς 4(5ρ), Έξαμ 11(1τρ, 5ρ, 5λ), Γκούλντινγκ, Γκριν, Ίνγκλις 11(2/5τρ), Ριθ 2, Σόμπι

Νιγηρία: Όκαφορ 4, Οκόγκιε 9, Οκπάλα 4, Όνι 2, Βίνσεντ 7(1/6τρ), Ατσίουα 10(6ρ, 5λ), Αγκάντα 2, Εμεγκάνο 12(3/4τρ), Μέτου 4, Νουάμου 3(1), Νουόρα 10(2/6τρ), Γιούντο