Μακάμπι: 14/14 με “σούπερ” Ντόρσεϊ και τώρα… μάχες με Μπαρτσελόνα και Μιλάνο!

2020-01-11T21:00:18+00:00 2020-01-11T21:03:34+00:00.

11/Jan/20 21:00

Ασταμάτητη είναι η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου και του Τάιλερ Ντόρσεϊ στο πρωτάθλημα Ισραήλ και έκανε το 14/14 κερδίζοντας και την Χάποελ Χολόν εκτός έδρας με 94-83.

Από το πρώτο μέρος η πρωταθλήτρια Ισραήλ ήταν καλύτερη στο παρκέ και χάρη στην άμυνα της πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 39-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισαν να είναι καλύτεροι από την Χάποελ Χολόν και παρότι αμυντικά στο τρίτο δεκάλεπτο (25 πόντους παθητικό) είχαν πρόβλημα κατάφεραν να πανηγυρίσουν ένα μεγάλο διπλό με 94-83 και να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο πρωτάθλημα σε 14-0!

Κορυφαίοι της Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν ο Αβντίγια με 22 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ που σε 30 λεπτά συμμετοχής είχε 17 πόντους με 5/10 σουτ, 5 ασίστ και 5 ριμπάουντ και ο Χάντερ με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Πλέον η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ετοιμάζεται για μία ακόμα “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα όπου θα φιλοξενήσει στο Τελ Αβίβ τις Μπαρτσελόνα (14/1) και Αρμάνι Μιλάνο (16/1).

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 33-39, 58-68, 83-94.