Ζαλγκίρις: Εντός έδρας ήττα “σοκ” με… μοιραίο τον Λεκαβίτσιους!

2020-01-19T18:14:43+00:00 2020-01-19T18:14:43+00:00.

19/Jan/20 18:14

lekavicius_real_zalgiris2

Εντός έδρας ήττα “σοκ” από την Σιαουλιάι υπέστη η Ζαλγκίρις Κάουνας των Γιασικεβίτσιους, ΛεΝτέι, Λεκαβίτσιους και Ρίβερς με 86-83, γνωρίζοντας την δεύτερη απώλεια της στο πρωτάθλημα και την πρώτη στην “Zalgirio Arena”.

Τα δύσκολα φάνηκαν από το πρώτο ημίχρονο για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους η οποία έχοντας μεγάλα αμυντικά προβλήματα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 43-37.

Στην τρίτη περίοδο η Σιαουλιάι διατήρησε ένα σημαντικό προβάδισμα με 63-57 χάρη και πάλι στην επίθεση της η οποία βρήκε 20 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά για τους φιλοξενούμενους έφτασε και στο +11 (81-70 στο 38′), όμως η Ζαλγκίρις με τρίποντο του Λεκαβίτσιους στα 33′ δευτερόλεπτα και επιμέρους σκορ 8-0 μείωσε 81-78.

Τελικά η ψυχραιμία στις βολές των φιλοξενούμενων και το άστοχο τρίποντο στο τέλος του Λιθουανού πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού τους χάρισε ένα απίστευτο διπλό με 86-83 και ανάγκασαν την Ζαλγκίρις στην 2η φετινή της ήττα (17-2 ρεκόρ) και πρώτη στην έδρα της.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Σαούλις με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ο Ουρμπόνας με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Γκούστις με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Από τους ηττημένους πρωταθλητές ξεχώρισαν ο Μιλάκνις με 18 πόντους και 6/10 τρίποντα, ο Ουλανόβας με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο ΛεΝτέι που σε 23′ λεπτά είχε 17 πόντους με 5/8 σουτ και 2 ριμπάουντ.

Επίσης ο Λεκαβίτσιους σε 21 λεπτά σκόραρε 7 πόντους, μοίρασε 5 ασίστ και μάζεψε 2 ριμπάουντ και ο Ρίβερς σε 17′ είχε 8 πόντους όμως με 1/6 τρίποντα και 2/3 δίποντα.

Πλέον η Ζαλγκίρις Κάουνας ετοιμάζεται για το εντός έδρας παιχνίδι με την Άλμπα Βερολίνου (24/1, 20:00) στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 37-43, 57-63, 83-86.