Ισραήλ: Ήττα για την Χάποελ του Καστρίτη, άνετα η Ιερουσαλήμ ενόψει Περιστερίου

2020-03-01T23:02:00+00:00 2020-03-01T23:40:24+00:00.

01/Mar/20 23:02

kastritis_iraklis

Η Χάποελ Τελ Αβίβ, του Γιάννη Καστρίτη, δεν τα κατάφερε στην έδρα της, γνωρίζοντας την ήττα από την Νες Ζιόνα, την ώρα που η Χάποελ Ιερουσαλήμ έκανε… πάρτι απέναντι στην Ελιάτ, επικρατώντας με 99-84.

Ο Γιάννης Καστρίτης και η Χάποελ δεν πέρασαν το… καλύτερο βράδυ τους, με την ομάδα του Τελ Αβίβ να γνωρίζει την ήττα στην έδρα της από τη Νες Ζιόνα με 95-90 και υποχώρησε στο 7-13.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στην αρχή, κλείνοντας το ημίχρονο με 44-40, όμως ένα επιμέρους 15-26 στην τρίτη περίοδο έδωσε τα ηνία στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι τα κράτησαν μέχρι τέλους.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο άλλοτε σέντερ του Λαυρίου, Τζεφ Ουίτι, έχοντας 19 πόντους και 15 ριμπάουντ, με τον Τζέι Πι Τοκότο να προεθέτει 22 πόντους.

Από την Χάποελ ο παίκτης που ξεχώρισε ήταν ο Τζόρνταν Χάμιλτον με 25 πόντους.

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ, λίγες ημέρες πριν από το παιχνίδι της με το Περιστέρι για την φάση των 16 του BCL, συντρίβοντας την Χάποελ Εϊλάτ με 99-84.

Από την αρχή μέχρι το τέλος, η ομάδα του Όντεν Κάτας είχε τον έλεγχο, φτάνοντας έτσι με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη.

Ο Σέλβιν Μακ ειχε 17 με 3/5 τρίποντα για τους νικηές, ενώ ο Ταμίρ Μπλατ πρόσθεσε 15 με 5/7 τρίποντα και 8 ασίστ.