Ισραήλ: Νίκη με ΤΡΟΜΕΡΟ 4ο δεκάλεπτο για την Χάποελ του Καστρίτη

2020-07-07T18:41:32+00:00 2020-07-07T21:26:59+00:00.

07/Jul/20 18:41

Η Χάποελ Τελ Αβίβ του Γιάννη Καστρίτη έκανε μία τρομερή ανατροπή και νίκησε την Χάποελ Εϊλάτ. Όλα τα αποτελέσματα.

Καταιγιστική στο τέταρτο δεκάλεπτο η Χάποελ Τελ Αβίβ κόντρα στην Χάποελ Εϊλάτ. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πήρε εντός έδρας νίκη με 69-90, ενώ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έχανε με 8!

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στην τέταρτη περίοδο με επιμέρους σκορ 21-4 (!), ενώ μάλιστα είχαν ξεκινήσει με σερί 13-0 (61-56) στα πρώτα 7:30′ της περιόδου! Έτσι, έφτασαν στην 12η νίκη σε 27 ματς, με τους φιλοξενούμενους να μένουν στο 11-6.

Κορυφαίος των νικητών ο Τζόρνταν Ντέιβις με 26 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ 12 πρόσθεσε ο Γιαμ Μαντάρ. Για την Εϊλάτ ξεχώρισε με 15 Ράφι Μένκο και ο Μπεν Κάρτερ με 13 πόντους, 14 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα!

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 26-31, 48-56, 69-60

Χάποελ Τελ Αβίβ: Ντέιβις 26, Κόπερμπεργκ 3, Μάσουρ 2, Στέρενμπεργκ, Σούσμαν 4, Μααντάρ 12, Άνταμ 4, Χάρελ, Καζοχίνοφ, Χένρι 11, Γκίνατ 3, Ζάνα 4, Άμσαλεμ

Χάποελ Εϊλάτ: Αμίρ, Ρούινα, Ζβι 4, Χαγιούν, Σίμολ 4, Μένκο 15, Κάρτερ 13, Νταβίντι, Σκοτ 6, Κάρολιν 10, Ντόιλε 8, Ασκενάζι

Νίκες για Ιρόνι Νες Ζιόνα και Μακάμπι Χάιφα

Στα υπόλοιπα ματς της ημέρας, η Ιρόνι Νες Ζιόνα (12-15) νίκησε εκτός έδρας την Ιρόνι Ναχαρίγια (11-16) με 89-91, με τον Ραϊβόντε Ράις να μετράει 21 πόντους και τον Ραβίντ Λίμοναντ 13 με 10 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους προσπάθησε ο πρώην παίκτης των Ολυμπιακού και Άρη (και που θέλει το Περιστέρι), Ντόμινικ Ουότερς με 20 πόντους και 3 ασίστ.

Στο άλλο παιχνίδι, η Μακάμπι Χάιφα (14-13) πέρασε από την έδρα της Μακάμπι Ασντόντ (4-23) με 92-99, έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Ρέτζι Άπσο τζ. με 25 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Ουίλι Ουόρκμαν με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ. 21 πόντους είχε για τους γηπεδούχους ο Τζέι Αρ Χόλντερ, ενώ 16 με 14 ριμπάουντ μέτρησε ο Άλεξ Τσούμπρεβιτς. Φανταστικός και ο Πολ Στολ με 15 πόντους και 14 ασίστ.

Εύκολα εντός έδρας νίκη πέτυχε η Χάποελ Γκιλμπόα (14-13) κόντρα στην Χάποελ Μπερ Σεβά (11-16) με 83-65.