Μακάμπι: Σούπερ Ουίλμπεκιν και εύκολη νίκη στο “ντέρμπι” με την Χάποελ

2020-07-09T22:29:01+00:00 2020-07-09T23:11:24+00:00.

09/Jul/20 22:29

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην Χάποελ, με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να παίρνει τη νίκη με 93-82.

Έχοντας τον Σκότι Ουίλμπεκιν σε μεγάλη μέρα, η Μακάμπι πήρε με άνεση τη νίκη απέναντι στην στην Χάποελ Ιερουσαλήμ, επικρατώντας με 93-82, εκτός έδρας και απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο από την ομάδα του Κάτας.

Το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου από τα πρώτα λεπτά είχε τον απόλυτο έλεγχο στο ματς, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 14-27 και το ημίχρονο στο 37-54. Η διαφορά ανέβηκε και στο +21 (56-77) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με το τέταρτο να είναι απλά τυπική διαδικασία.

Ο Σκότι Ουίλμπεκιν με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστή, έχοντας συμπαραστάτες τους Άντζελο Καλοϊάρο (16π, 9ρ) και Ντένι Αβντίγια (15π).

Από την Χάποελ οι 20 πόντοι του Ταμίρ Μπλατ δεν ήταν αρκετοί.

Δεκάλεπτα: 14-27, 37-54, 56-77, 82-93.

Χάποελ: Πάργκο 6 (2τρ., 7ασ.), Μπλατ 20 (4), Τιμόρ, Φελντέιν 18 (2), Λέβι 1, Μπάιμοχ 10 (1), Ζάλμανσον 5, Χόλαντ 15 (3), Τέρι 7.

Μακάμπι: Ουίλμπεκιν 23 (3τρ., 5ρ., 7ασ.), Κολοϊάρο 16 (9ρ.), Χάντερ 14, Σ.Κόεν 3 (1), Αβντίγια 15 (1), Τζ.Κόεν 7 (1), Σαχάρ, Στούντεμαϊρ 6 (7ρ.), Ζούσμαν 9 (1).