Μακάμπι: Αγχωτική νίκη επί της Χάποελ του Καστρίτη με… ήρωα τον Αβντίγια

2020-07-18T21:57:35+00:00 2020-07-18T23:01:09+00:00.

18/Jul/20 21:57

Η Μακάμπι ζορίστηκε πολύ απέναντι στην Χάποελ Τελ Αβίβ του Γιάννη Καστρίτη, όμως, χάρη σε τρίποντο του Αβντίγια στο τελευταίο λεπτό, πήρε τη νίκη με 67-65 και έκανε το 1-0 στη σειρά.

Μπορεί στα χαρτιά το παιχνίδι της Μακάμπι με την Χόποελ Τελ Αβίβ να έμοιαζε εύκολο για την ομάδα του Σφαιρόπουλου, όμως μόνο ως τέτοιο δεν εξελίχθηκε, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 67-66 χάρη σε τρίποντο του Αβντίγια.

Η Χάποελ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά και να πάρει το ματς, όμως τόσο ο Ντέιβις, όσο και ο Χένρι αστόχησαν στο τέλος.

Από το ξεκίνημα του ματς η ομάδα του Καστρίτη μπήκε συγκεντρωμένα και δεν επέτρεψε στην Μακάμπι να κάνει το παιχνίδι της. Είναι χαρακτηριστικό πως από το ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία, φτάνοντας ακόμα και στο +15 στο τρίτο δεκάλεπτο. Παρόλα αυτά η Μακάμπι αντέδρασε και μείωσε, ενώ κάνοντας ένα επιμέρους 20-10 στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε τη νίκη και έκανε το 1-0 στη σειρά.

Ο Ζούσμαν με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος, ενώ από 10 είχαν οι Κόεν, Ουίλμπεκιν και Αβντίγια.

Για την μαχητική Χάποελ ο Ντέιβις, ο οποίος δεν μπόρεσε στο τέλος να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, είχε 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-20, 31-39, 47-56, 67-66.

Μακάμπι: Ουίλμπεκιν 10 (2), Κολοϊάρο 3 (1), Χάντερ 9, Αβντίγια 1- (2τρ., 8 ρ.), Ζούσμαν 12 (1τρ., 9ρ.), Σ.Κόεν, Ντόρσεϊ 6 (1), Τζ.Κοέν 1- (2), Στούντεμαϊρ 7.

Χάποελ: Σάκμαν 7, Μαντάρ 12, Χένρι (1), Γκινάτ 9 (8ρ.), Ζάνα 8 (11ρ.), Ντέιβις 15 (1), Κόπερμπεργκ 4, Μασούρ 2, Άνταμ.