Ισραήλ: Η Ρισόν στον τελικό, απέκλεισε την Χάποελ Ιερουσαλήμ με ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ buzzer beater!

2020-07-26T19:30:27+00:00 2020-07-26T19:35:28+00:00.

26/Jul/20 19:30

Μετά από ένα φοβερό ματς, η Ρισόν πήρε τη πρόκριση στον τελικό σε βάρος της Χάποελ Ιερουσαλήμ, με ένα ”τρελό” τρίποντο στο φινάλε!

Ματσάρα και… Ρισόν!

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ επέστρεψε από το -22, έφτασε 1” μακριά από την παράταση, όμως ένα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ τρίποντο του Άριελ ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του με 100-97, δίνοντας παράλληλα την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του πρωταθλήματος Ισραήλ!

H Ρισόν θα αντιμετωπίσει τον νικητή του δεύτερου ημιτελικού Μακάμπι Τελ Αβίβ-Χάποελ Γκαλίλ (26/7, 21:15), στον τελικό του πρωταθλήματος.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους και έφτασαν στην πρώτη περίοδο ακόμα και στο +22, με την Χάποελ να μένει σε ρόλο… κομπάρσου. Το μόνο που κατάφερε ήταν να ”ψαλιδίσει” την διαφορά στους 13 (37-50) στο τέλος του ημιχρόνου, όμως στο δεύτερο μέρος, το ματς ήταν τελείως διαφορετικό!

Οι παίκτες του Όντεντ Κάτας αντέδρασαν, έπαιξαν εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση και πέρασαν και μπροστά στο σκορ στο 30′ με 78-77, κάνοντας επιμέρους 41-27! Η Ρισόν δεν έμεινε με σταυρωμένα χέρια, πήρε και πάλι κεφάλι και έφτασε στο 92-93, με τη Χάποελ να χάνει τρεις ευκαιρία να προσπεράσει. Χάμιλτον και Χάρισον σκόραραν 4 πόντους και φτάσαμε στο 92-97 στο -19”. O Πάργκο μείωσε σε 95-97, με τον Χάρισον να έχει 0/2 βολές και τον Πάργκο στο… παρά ένα να κάνει το 97-97!

Η αναμέτρηση δεν πήγε ποτέ στην παράταση, καθώς ο Άριελ χρειάστηκε μόλις 1” για το μεγάλο τρίποντο της νίκης (97-100) και συνάμα της πρόκρισης στον τελικό!

Κορυφαίος για τους νικητές ο Χάρισον με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Χάνκινς να προσθέτει 20 και τον Μπλέιζερ 16. Όσο για τον μεγάλο ”ήρωα”, Άριελ, έφτασε τους 11 με τους 3 τελευταίος πόντους του να είναι και οι πιο σημαντικοί!

Για τη Χάποελ, προσπάθησε ο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ Πάργκο των 32 πόντων (11/19 σουτ, 4/4 βολές), με τον Φελντέιν να έχει 18, τον Χόλαντ 15 με 7 ριμπάουντ και τον Μπράιμο 14-10.

Τα δεκάλεπτα: 17-32, 37-50, 78-77, 97-100

Χάποελ: Μπλατ 6, Φελντέιν 18, Μπράιμο 14, Ζάλμανσον 4, Χόλαντ 15, Πάργκο 32, Ντόταν, Ρόσενμπαουμ, Τόμορ, Λεβάι 2, Ρίνγκβαλντ, Τέρι 6

Ρισόν: Χάρισον 21, Μπλέιζερ 16, Χάνκινς 20, Χάμιλτον 11, Μονρό 13, Μίσαν, Χάλφον, Πέλεντ, Αβίβι, Άριελ 11, Μπαλούλ, Τίσμαν 8, Ντόβρατ