Μακάμπι Τελ Αβίβ: Εύκολα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος

2020-11-07T18:48:45+00:00 2020-11-07T18:51:09+00:00.

07/Nov/20 18:48

Κανένα πρόβλημα για την Μακάμπι Τελ Αβίβ κόντρα στην Χάποελ Εϊλάτ με 86-74.

Το πρωτάθλημα Ισραήλ ξεκίνησε με αρκετές αναβολές, καθώς μέχρι την 3η αγωνιστική, είχαν πραγματοποιηθεί μόλις 3 ματς. Η Μακάμπι, όπως και όλες οι ομάδες, μπήκαν στην 4η, με τους πρωταθλητές να παίρνουν τη νίκη κόντρα στην Χάποελ Εϊλάτ με 86-74.

Αυτή ήταν φυσικά η πρώτη νίκη για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, με τους ηττημένους να μένουν στο 1-1, μιας και είχαν νικήσει στη δική τους πρεμιέρα την Ιρόνι Νες Ζιόνα με 95-85.

Η αναμέτρηση άνηκε σχεδόν ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, με εξαίρεση την τρίτη περίοδο, όταν και οι φιλοξενούμενοι με 16-26, μείωσαν από το 45-31 του ημιχρόνου σε 61-57. Η Μακάμπι όμως είχε την υπομονή και τις λύσεις για να ξεφύγει και πάλι, φτάνοντας στην εύκολη επικράτηση.

Ο Άντε Ζίζιτς ήταν όλα τα λεφτά με 24 πόντους (10/15 δίποντα, 4/4 βολές), 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ, 17 πρόσθεσε ο Σάντι Κόεν, 16 με 6 ασίστ είχε ο Ελάιζα Μπράιαντ και 11-6 ο Σκότι Ουίλμπεκιν. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ δεν αγωνίστηκε, ενώ για την Εϊλάτ προσπάθησε ο πρώην παίκτης του Προμηθέα Κέισι Πράδερ με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 45-31, 61-57, 86-74