Σιγά που θα έχανε η Ζαλγκίρις, νέα νίκη στο πρωτάθλημα πριν τον Ολυμπιακό

2022-03-13T18:16:47+00:00 2022-03-13T18:17:21+00:00.

13/Mar/22 18:16

Ακόμα μία νίκη στη Λιθουανία για την Ζαλγκίρις (93-70), λίγα 24ωρα πριν το ματς με τον Ολυμπιακό. Εύκολο απόγευμα και για την Άλμπα.

Συνεχίζει να σαρώνει στο πρωτάθλημα Λιθουανίας η Ζαλγκίρις.

Αυτή τη φορά, νίκησε την BC Jovana με 93-70, για να ανέβει στο 22-1, πετυχαίνοντας μάλιστα την 14η συνεχόμενη νίκη της.

Το ματς δεν είχε ιδιαίτερες δυσκολίες για τους γηπεδούχους, με την διαφορά να ξεφεύγει στο τελευταίο μέρος του αγώνα με το 22-8 στη τέταρτη περίοδο.

Ο Λοβέρν ήταν εξαιρετικός με 21 πόντους (10/11 δίποντα), ενώ 15 πρόσθεσε ο Μιλάκνις και 13 ο Στρέλνιεκς, με τους Λεκαβίτσιουτς, Ουλάνοβας και Κάβανο να μην αγωνίζονται.

Για τους ηττημένους του 10-12, 21 πόντους είχε ο Πόζις και 12 ο Λεκόντ, δεν ήταν όμως αρκετοί για το κάτι παραπάνω.

Σε εξ αναβολής αγώνα για την 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, η Ζαλγκίρις υποδέχεται τον Ολυμπιακό (15/3) στο Κάουνας και βρίσκεται σε εξαιρετική περίοδο, κερδίζοντας τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία ματς.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 52-43, 71-62, 93-70

Νίκη μετά τον Ολυμπιακό για Άλμπα

Μετά από τη νίκη επί του Ολυμπιακού, για την 29η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, η Άλμπα Βερολίνου συνέχισε την νικηφόρα της πορεία και στο γερμανικό πρωτάθλημα .

Επικράτησε της Γκίσεν με 58-84, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του ματς, από την αρχή μέχρι το τέλος, για να ανέβει στο 15-5.

Οι ηττημένοι παραμένουν τελευταίοι με 5-17. Κορυφαίος ήταν ο Σνάιντερ με 17 πόντους, ενώ και ο Ντα Σίλβα ήταν πολύ καλός με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 26-45, 35-61, 58-84

Photo credits: Zalgiris twitter account