Ζάλγκιρις: Γερή “σφαλιάρα” από τη Ρίτας του Δέδα και 1-1 η σειρά των Τελικών (Videos)

2023-06-03T18:31:04+00:00 2023-06-03T18:35:12+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

03/Jun/23 18:31

marcus-foster-rytas

Το 1-1 έκανε η Ρίτας, επικρατώντας της Ζάλγκιρις με 94-71 στο Game 2 των Τελικών του λιθουανικού πρωταθλήματος. Μεγάλο ματς από τον πρώην “πράσινο” Μάρκους Φόστερ, ο οποίος έβαλε 22 (8/16 σουτ) και ηγήθηκε της νίκης αυτής.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Ζάλγκιρις τα βρήκε… σκούρα απέναντι στη Ρίτας, ηττήθηκε με 94-71 και πλέον η σειρά των Τελικών του λιθουανικού πρωταθλήματος βρίσκεται στο 1-1. Ο Μάρκους Φόστερ ήταν πανταχού παρών για την ομάδα του Βίλνιους, σκοράροντας 22 πόντους!

Μ’ έναν Μάρκους Φόστερ χάρμα ειδέστε στο πρώτο ημίχρονο, η Ρίτας μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και κοίταξε κατάματα τη Ζάλγκιρις. Ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού είχε 17 από τους 48 πόντους της ομάδας του στο πρώτο μέρος και με 50% στα τρίποντα έδωσε μία διαφορά επτά πόντων στην ομάδα του.

Από εκεί και πέρα, ο Αϊζάια Τέιλορ προσπάθησε να μπει κι αυτός στην εξίσωση για τη Ζάλγκιρις, όμως το 22-10 στις αρχές της τρίτης περιόδου και το 45% έξω από την περίμετρο των γηπεδούχων, ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά στο +19 (75-56), θέτοντας γερές βάσεις για το 1-1 στη σειρά. Έτσι κι έγινε! Η Ζάλγκιρις δεν κατάφερε να αντιδράσει στα τελευταία λεπτά και η ομάδα των Γκιέντριους Ζιμπένας και Γιώργου Δέδα πήρε μία πολύ σημαντική νίκη (94-71), ισοφαρίζοντας τη σειρά των Τελικών.

Θυμίζουμε ότι πέρυσι η Ρίτας Βίλνιους κατέκτησε το πρωτάθλημα Λιθουανίας έπειτα από 12 ολόκληρα χρόνια, επικρατώντας στο πέμπτο παιχνίδι της σειράς απέναντι στην τότε ομάδα του Γιώργου Καλαϊτζάκη, Λιετκαμπέλις με 79-76.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μάρκους Φόστερ με 22 πόντους (8/16 σουτ) και 4 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους, ο Αϊζάια Τέιλορ σημείωσε 20 πόντους (6/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα), με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Επόμενο παιχνίδι την Τρίτη (6/6, 18:50) στην Ζαλγκίριο Αρίνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 48-41, 75-56, 94-71