Ζαλγκίρις: Κυριαρχικό τρίτο δεκάλεπτο και 2-1 επί της Ρίτας του Δέδα (videos)

2023-06-06T20:00:39+00:00 2023-06-06T20:09:39+00:00.

06/Jun/23 20:00

ignas-bradzeikis-zalgiris-kaunas-rytas-vilnius-lkl-finals-game-3

H Ζαλγκίρις Κάουνας επιβλήθηκε της Ρίτας του Γιώργου Δέδα (95-80) και πλέον βρίσκεται μια νίκη μακριά από το να κατακτήσει ξανά το πρωτάθλημα Λιθουανίας.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας υπέταξε την Ρίτας, του Γιώργου Δέδα με 95-80, στην Ζαλγκίριο Αρίνα και έκανε το 2-1 στην σειρά των Τελικών του λιθουανικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι πλέον είναι μια ανάσα μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος, αποκαθηλώνοντας παράλληλα την αντίπαλό τους.

Στο πρώτο ημίχρονο καμία από τις δυο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με την Ζαλγκίρις να πηγαίνει στην ανάπαυλα έχοντας ένα προβάδισμα 5 πόντων (47-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως η ομάδα του Μακσβίτις πάτησε το γκάζι, φτάνοντας μέχρι και το +21 (74-53). Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να ”ροκανίσουν” την διαφορά, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Αϊζάια Τέιλορ με 17 πόντους και 9 ασίστ, ενώ ο Ουλάνοβας ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 18 πόντους. Το double-double ”άγγιξε” ο Ρόλαντς Σμιτς ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Από πλευράς Ρίτας ξεχώρισε ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού (2020-21) και του Προμηθέα (2022),  Μάρκους Φόστερ με 13 πόντους, έχοντας παράλληλα 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η σειρά πλέον μεταφέρεται στο Βίλνιους, όπου θα διεξαχθεί το τέταρτο παιχνίδι (8/6, 18:50). Αν χρειαστεί πέμπτος αγώνας θα πραγματοποιηθεί στις 10/6 στο Κάουνας.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 47-42, 74-62, 95-80

Ζαλγκίρις: Γερή ”σφαλιάρα” από τη Ρίτας του Δέδα και 1-1 η σειρά των Τελικών (videos)

Ζαλγκίρις: Με όπλο την επίθεση το 1-0 επί της Ρίτας (videos)