Ρίτας: Ο Φόστερ της έδωσε το φιλί της ζωής, 2-2 με τη Ζάλγκιρις (videos)

2023-06-08T20:11:06+00:00 2023-06-08T20:11:06+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

08/Jun/23 20:11

marcus-foster-rytas

Μεγάλο Game 4 στους Τελικούς της LKL, με τον Μάρκους Φόστερ να σκοράρει το νικητήριο καλάθι της Ρίτας και να ισοφαρίζει τη σειρά με τη Ζάλγκιρις (69-68) σε 2-2! Όλα θα κριθούν στο Game 5.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Μάρκους Φόστερ έδωσε το φιλί της ζωής στη Ρίτας, ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των Τελικών της LKL απέναντι στη Ζάλγκιρις (69-68), σ’ ένα ματς-θρίλερ έτσι όπως εξελίχθηκε στο φινάλε.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους από τα πρώτα κιόλας λεπτά να πιέζουν στο μισό γήπεδο και ν’ αναγκάζουν σε συνεχόμενα λάθη την Ρίτας, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάνει από το πρώτο μέρος σε διψήφια νούμερα.

Ο Xάιμε Ετσενίκε προσπαθούσε από την μεριά του να κρατήσει χαμηλά τη διαφορά, όμως ο Τόμας Ντίμσα με σουτ τριών πόντων έκανε το 31-22, ενώ με συνεχόμενα καλάθια του Ουλάνοβας έκλεισαν το ημίχρονο στο +8 (40-32).

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα πήραν εντελώς διαφορετική τροπή, η Ρίτας βελτιώθηκε στο αμυντικό κομμάτι και με μπροστάρηδες τους Ετσενίκε και Νορμάντας κατάφεραν και μείωσαν μέχρι το καλάθι. Η ομάδα του Μακσβίτις ήταν τρομερά άστοχη έξω από τη γραμμή των 6,75μ. (3/18) με αποτέλεσμα να δυσκολευτεί ακόμη περισσότερο στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Μάρκους Φόστερ με σημαντικά ατομικά καλάθια έφερε τη Ρίτας για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (64-63) και λίγο αργότερα ο Μπραζντέικις με δύο δικά του καλάθια, έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του. Όμως ο Μάρκους Φόστερ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ευστόχησε σε παλικαρίσιο λέι απ, μετά από 0/2 βολές του Τέιλορ, έδωσε το προβάδισμα στη Ρίτας, ενώ η τελευταία επίθεση της Ζάλγκιρις συνοδεύτηκε με ολέθριο λάθος στην επαναφορά, με την ομάδα των Ζιμπένας και Δέδα να ισοφαρίζει σε 2-2 τη σειρά.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Ετσενίκε με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Μάρκους Φόστερ εξελίχθηκε σε μεγάλος πρωταγωνιστής, πετυχαίνοντας 16 πόντους, με 8 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Όσο για τη Ζάλγκιρις, ο Τέιλορ σημείωσε 14 πόντους και ο Μπραζντέικις 13.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 32-40, 45-50, 69-68.

Ζαλγκίρις: Κυριαρχικό τρίτο δεκάλεπτο και 2-1 επί της Ρίτας του Δέδα (videos)