Ζάλγκιρις: Πρωταθλήτρια ΞΑΝΑ μετά από δύο χρόνια! (videos)

2023-06-10T18:29:32+00:00 2023-06-10T19:09:41+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

10/Jun/23 18:29

isaiah-taylor-zalgiris

Σ’ ένα συγκλονιστικό πέμπτο τελικό, η Ζάλγκιρις επικράτησε της Ρίτας 97-87, έκανε το 3-2 και στέφθηκε πρωταθλήτρια Λιθουανίας για 24η φορά στην ιστορία της.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Ζάλγκιρις στέφθηκε πρωταθλήτρια Λιθουανίας για 24η φορά στην ιστορία της, αφού επικράτησε στο Game 5 της Ρίτας με 97-87. Συγκλονιστικός Αϊζάια Τέιλορ, ο οποίος πέτυχε 32 πόντους (11/16 δίποντα) και 5 ριμπάουντ!

Αυτή τη φορά πήρε τα… σκήπτρα από την περσινή πρωταθλήτρια Ρίτας και ανέβηκε ξανά στο θρόνο της LKL μετά από δύο χρόνια (2021).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το πρώτο λεπτό, με την ομάδα του Μακσβίτις να δυσκολεύεται αρκετά, κυρίως στο μαρκάρισμα του Μάρκους Φόστερ ο οποίος ήταν παρών και με το παραπάνω για την ομάδα του.

Ο εξαιρετικός Αϊζάια Τέιλορ απ’ την πλευρά των γηπεδούχων όμως, έβλεπε τα μικρά κενά στην άμυνα της Ρίτας, με αποτέλεσμα να διεισδύει και να της βάζει δύσκολα τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο. Οι αριθμοί του εξάλλου μιλούσαν από μόνοι τους στο πρώτο μέρος. Είχε 19 πόντους (7/11 δίποντα) και 4 ριμπάουντ μετά από 14 λεπτά συμμετοχής και ήταν αυτός που με δικές του ατομικές προσπάθειες έδωσε αυτό το ισχνό προβάδισμα στην ομάδα του (46-45).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Βίλνιους ξεκίνησε όπως τελείωσε το δεύτερο δεκάλεπτο, δηλαδή με τρίποντο, φτάνοντας έτσι το 50% έξω από την περίμετρο. Η Ζάλγκιρις προσπάθησε ν’ απαντήσει, όμως αστόχησε με τον Σμιτς στην αμέσως επόμενη φάση. Οι φιλοξενούμενοι που έπαιρναν ρυθμό μέσα από την καλή τους άμυνα, κατάφεραν και έστειλαν τη διαφορά στους οκτώ πόντους με 3/3 βολές του Φρίντρικσον. Τρία καλά λεπτά για τους γηπεδούχους ήταν αρκετά, με τον Λεκαβίτσιους να σκοράρει για τρεις και το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με τη Ζάλγκιρις μπροστά (70-69).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, άρχιζε να μπαίνει για τα καλά στην εξίσωση κι ο κόσμος που είχε κατακλύσει τη Ζαλγκίριο Αρίνα, με τον Ουλάνοβας και τον Μπραζντέικις να βάζουν δύο σημαντικά καλάθια για να δώσουν εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα τους.

Το μομέντουμ του αγώνα ήταν για την Ζάλγκιρις, όμως ο ΜακΚόλουμ με… κρύο αίμα και μεγάλη τριποντάρα έκανε το 87-86, 1:48 πριν το φινάλε. Το ματς βρισκόταν στην κόψη του ξυραφιού, η Ζάλγκιρις έβγαλαν δύο πολύ σημαντικές άμυνες (σε συνδυασμό με το μεγάλο λάθος του Φόστερ στα 55″) και ο πρωταγωνιστής των γηπεδούχων, Τέιλορ με το καλάθι και φάουλ που πέτυχε έδωσε έναν αέρα 6 πόντων (93-87) στην ομάδα του. Η Ζάλγκιρις κάπως έτσι αναδείχθηκε για ακόμη μία φορά πρωταθλήτρια Λιθουανίας, μέσα στο γήπεδό της.

Πρώτος σκόρερ για τους πρωταθλητές ο Τέιλορ με 32 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ στους 16 σταμάτησε ο Μπουτκεβίτσιους.

Όσο για τους ηττημένους, ο ΜακΚόλουμ σημείωσε 20 πόντους (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Μάρκους Φόστερ έβαλε 17 (3/7 τρίποντα), με 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 46-45, 70-69, 97-87

Ρίτας: Ο Φόστερ της έδωσε το φιλί της ζωής, 2-2 με τη Ζάλγκιρις (videos)