Ζαλγκίρις: Εύκολο απόγευμα στην έδρα της ουραγού Βιτάουτας

2017-12-16T17:39:10+00:00 2017-12-16T18:02:00+00:00.

16/Dec/17 17:39

Εύκολο απόγευμα είχε η Ζαλγκίρις Κάουνας στην έδρα της Βιτάουτας, την οποία και κέρδισε με 70-89, για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος Λιθουανίας.

Δύο ημέρες μετά τον εκτός έδρας θρίαμβο επί της Φενέρμπαχτσε, για την Ευρωλίγκα, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επέστρεψε στις εγχώριες υποχρεώσεις, αλλά και τις νίκες σε αυτές, μιας και την προηγούμενη αγωνιστική είχε χάσει από της Λιέτουβος Ρίτας.

Εκτός έδρας νίκης, αυτή την φορά στο γήπεδο της ουραγού Βιτάουτας, την οποία και κέρδισε ξεκούραστα με 70-89.

Το πρώτο ημίχρονο χαρακτηρίστηκε από τα πολλά λάθη και απίο την έλλειψη ενέργειας και από τις δύο πλευρές. Το 32-39 του ημιχρόνου ήταν κολακευτικό για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο μέρος όμως και συγκεκριμένα στην τελευταία περίοδο, οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος έκαναν το χρέος τους, ξέφυγαν στο σκορ και πλέον βρίσκονται στο 13-2.

ΛαΜέλο και ΛιΆντζελο Μπολ δεν αγωνίστηκαν με τη νέα τους ομάδα, καθώς δεν έχουν πάει ακόμα στην Λιθουανία.

Πρώτος σκόρερ ο Αντάνας Καβαλιάουσκας με 14 πόντους. Ακολούθησαν οι Αξέλ Τουπάν με 12 και ο Γκίτις Ματσιούλις με 13, γιορτάζοντας με αυτόν τον τρόπο και την πρόσφατη ανανέωσή του με την ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 32-37, 46-62, 70-89.