Ισραήλ: Η Χολόν έχει βρει το “κουμπί” της Μακάμπι! (photo)

2018-03-17T21:48:21+00:00 2018-03-17T22:07:05+00:00.

17/Mar/18 21:48

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ δεν κατάφερε να πάρει “εκδίκηση” από την Χάποελ Χολόν, για τον χαμένο τελικό Κυπέλλου, καθώς ηττήθηκε στην παράταση με 86-81 και για το πρωτάθλημα!

Πλέον, η κυπελλούχος Ισραήλ απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής, καθώς αποσπάστηκε από την ομάδα του λαού, η οποία έπεσε στην δεύτερη θέση.

Από το πρώτο ημίχρονο έδειξαν τις… διαθέσεις τους οι γηπεδούχοι και πήγαν στα αποδυτήρια, προηγούμενοι με 40-35.

Στο δεύτερο μέρος, το ματς είχε στοιχεία “θρίλερ”, αφού η Μακάμπι κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση και οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση με το σκορ στο 78-78.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Χάποελ Χολόν έπαιξε εξαιρετική άμυνα και παρότι δεν βρήκε εύκολους πόντους στην επίθεση, πήρε την πολυπόθητη νίκη με 86-81.

Κορυφαίος των νικητών ήταν, ο Χάουελ με 28 πόντους (7/13 δίποντα, 3/7 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ενώ εκπληκτικός ήταν και ο Γκλεν Ράις Τζούνιορ με 23 πόντους και 14 (!) ριμπάουντ.

Από την Μακάμπι ξεχώρισε, ο Νόρις Κόουλ με 23 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο ΝτιΜπαρτολομέο με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 14-18, 40-35, 57-62, 78-78κ.δ., 86-81π.