Μακάμπι: Εντός έδρας… “γκέλα” με Χολόν πριν την Φενέρ!

2019-03-31T21:25:22+00:00 2019-03-31T21:25:22+00:00.

31/Mar/19 21:25

Εντός έδρας ήττα μετά από πολύ καιρό υπέστη, η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου με 94-86 από την επικίνυδνη, Χάποελ Χολόν.

Από το πρώτο ημίχρονο, ο αγώνας ήταν ντέρμπι με τις επιθέσεις των δύο ομάδων να έχουν τον πρώτο λόγο και την Μακάμπι να κατέχει το ελάχιστο προβάδισμα, με 48-47.

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες της Χάποελ Χολόν άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και ψυχολογία και να πιστεύουν πως μπορούν να πάρουν το διπλό, κάτι που φάνηκε από τις επιθετικές τους επιδόσεις. Περίπου 3′ λεπτά πριν το τέλος, η Μακάμπι βρέθηκε πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά και παρότι προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, ηττήθηκε δίκαια με 94-86.

Κορυφαίος των νικητών ήταν, ο εξαιρετικός και πάλι Ουόλντεν με 28 πόντους, 7 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Πνίνι με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 3 ασίστ.

Από την Μακάμπι ξεχώρισαν, ο Πάργκο με 19 πόντους και 2 ριμπάουντ και ο Ουίλμπεκιν με 14 πόντους, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 48-47, 64-68, 86-94

Τώρα η Μακάμπι του Έλληνα προπονητή, καλείται να συνέλθει μετά την ήττα και να πάει στην Τουρκία, για τον αγώνα με την Φενέρ (5/4) των Ομπράντοβιτς και Σλούκα, με μοναδικό στόχο την νίκη που θα της δώσει ελπίδες πρόκρισης στα playoffs.