Ζαλγκίρις Κάουνας: 3/3 στο πρωτάθλημα με εξαιρετικό Ζακ ΛεΝτέι!

2019-09-28T17:44:41+00:00 2019-09-28T17:53:39+00:00.

28/Sep/19 17:44

leday_zalgiris

Μία ακόμα νίκη πανηγύρισε το λιθουανικό πρωτάθλημα, η Ζαλγκίρις Κάουνας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με 83-57. κόντρα στην Νεβέζις, έχοντας σε σπουδαίο μέρα τον Ζακ ΛεΝτέι.

Η ομάδα του σπουδαίου Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, από το πρώτο ημίχρονο είχε πάρει σημαντικό διψήφιο προβάδισμα, χάρη στην πολύ καλή επιθετική τους λειτουργία και πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 46-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο του ματς, η Ζαλγκίρις έπαιξε ακόμα καλύτερη άμυνα και αύξησε το προβάδισμα της στο +17 (64-47) “κλειδώνοντας” ουσιαστικά την υπόθεση νίκη, ενώ στο φινάλε πανηγύρισε το διπλό και το 3/3 στο πρωτάθλημα με 83-57.

Κορυφαίος για την Ζαλγκίρις Κάουνας, ήταν ξανά ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Ζακ ΛεΝτέι που είχε σε 18 λεπτά συμμετοχής 18 πόντους με 7/8 σουτ (1/2 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ, ενώ επίσης ξεχώρισαν ο Γκριγκόνις με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ο Λάνταλ με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού, Λούκας Λεκαβίτσιους με 5 πόντους και 7 ασίστ.

Πλέον οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, ετοιμάζονται για την πρεμιέρα της Ευρωλίγκας, όπου και θα αντιμετωπίσουν εντός έδρας την Μπασκόνια (4/10, 20:00).

Από τους ηττημένους, ο Γιώργος Καλαϊτζάκης είχε 5 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ και ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης 4 πόντους, 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 33-46, 47-64, 57-83