Ισραήλ: Άνετο 5/5 για την Μακάμπι Τελ Αβίβ των Σφαιρόπουλου – Ντόρσεϊ!

2019-11-04T22:07:31+00:00 2019-11-04T22:07:31+00:00.

04/Nov/19 22:07

Αήττητη παραμένει στο πρωτάθλημα Ισραήλ, η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου και του Τάιλερ Ντόρσεϊ, κερδίζοντας εντός έδρας και την Αϊρόνι Ναχαρίγια με 86-65, κάνοντας το 5/5.

Από το πρώτο μέρος, η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν καλύτερη χάρη στην άμυνα της και κατάφερε να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 41-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι καλύτεροι αλλά δεν μπορούσαν να πάρουν μία διαφορά “ασφαλείας”, μέχρι και το τέταρτο δεκάλεπτο, όπου με επιμέρους σκορ 24-15, διασφάλισαν την άνετη νίκη με 86-65 και το 5/5 στα πρωτάθλημα.

Κορυφαίοι για την Μακάμπι ήταν, ο Κοέν με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Μπράιαντ με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 3 ασίστ και ο Αβντίγια με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο, ενώ ο Ντόρσεϊ σε 20 λεπτά συμμετοχής, είχε 9 πόντους με 4/10 σουτ, 3 ασίστ και 1 μπλοκ.

Πλέον η ομάδα του Έλληνα προπονητή, ετοιμάζεται για το παιχνίδι Ευρωλίγκα, κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου (7/11, 21:05) στο Τελ Αβίβ.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 41-31, 62-50, 86-65