Γαλλία: Αγχωτική νίκη για Βιλερμπάν, ψυχρολουσία για τον ”διπλό” Γουεμπανιάμα (videos)

2023-05-23T22:20:53+00:00 2023-05-24T00:00:28+00:00.

23/May/23 22:20

victor-wembanyama-metropolitans-92

Η Βιλερμπάν κινδύνεψε στην έδρα της Λε Μαν όμως έφυγε με την νίκη-πρόκριση, ενώ η Μετροπολιτάν του Γουεμπανιάμα ηττήθηκε με buzzer beater εκτός έδρας από την Σολέ.

Η Βιλερμπάν κατάφερε να φύγει με το ”διπλό” από την έδρα της Λε Μαν, κερδίζοντας με 66-63 για τα προημιτελικά του γαλλικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ έκανε το 2-0 στην σειρά και ”κλείδωσε” την πρόκριση στα ημιτελικά.

Αν και έφτασε να προηγείται μέχρι και με 16 πόντους (57-41 στο 30′), στα τελευταία λεπτά λόγω της χαλάρωσής της μπήκε σε περιπέτειες ωστόσο τέλος καλό, όλα καλά για την Βιλερμπάν.

Ο Ομπασοχάν ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές με 16 πόντους, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Γιουσούφα Φαλ με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για την γηπεδούχο Λε Μαν, εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ματ Μόργκαν σκοράροντας 23 πόντους 32 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 29-33, 41-57, 63-66

Ήττα at the buzzer για την Μετροπολιτάν του Γουεμπανιάμα

Η Μετροπολιτάν του Βίκτορ Γουεμπανιάμα δεν τα κατάφερε στην έδρα της Σολέ, γνωρίζοντας την ήττα με 83-80.

Οι φιλοξενούμενοι αν και βρέθηκαν 12 πόντους πίσω στο σκορ (44-32) στην ανάπαυλα, κατάφεραν να περάσουν μπροστά (80-77) λίγο πριν το φινάλε, όμως η Σολέ με δυο διαδοχικά τρίποντα έκανε την ανατροπή και το 1-1 στην σειρά. Το τρίποντο της νίκης έβαλε ο πρώην παίκτης του Κολοσσού (2020-21), Ντομινίκ Άρτις.

Πολυτιμότερος παίκτης για άλλη μια φορά ήταν ο Βίκτορ Γουεμπανιάμα σημειώνοντας double-double με 21 πόντους και 14 ριμπάουντ σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Από πλευράς Σολέ ξεχώρισε ο Σακό με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Ντομινίκ Άρτις, εκτός από το νικητήριο τρίποντο πρόσθεσε άλλους 13.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 44-32, 55-55, 83-80