Μονακό: Ο Λόιντ την οδήγησε στο 2-0 επί της Μετροπολιτάν του Γουεμπανιάμα (videos)

2023-06-12T22:37:59+00:00 2023-06-12T22:57:28+00:00.

12/Jun/23 22:37

jordan-loyd-monaco-baskonia

Η Μονακό ”λύγισε” την Μετροπολιτάν του Γουεμπανιάμα (95-88) στο δεύτερο ματς για τη σειρά των Τελικών του γαλλικού πρωταθλήματος και πλέον βρίσκεται μια νίκη μακριά από το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας της.

Η Μονακό επιβλήθηκε της Μετροπολιτάν του Βίκτορ Γουεμπανιάμα με 95-88, στο Πριγκιπάτο και έκανε το 2-0 στη σειρά των Τελικών του γαλλικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυναμικά στην αναμέτρηση, ”τρέχοντας” ένα σερί 10-0. Όλη η πρώτη περίοδος άνηκε στην ομάδα του Βινσάν Κολέ, η οποία απολάμβανε ένα προβάδισμα 11 πόντων (26-15) στο φινάλε της.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μονακό ανέβασε στροφές, κάλυψε την απόσταση και πήγε στην ανάπαυλα έχοντας την ελάχιστη δυνατή διαφορά υπέρ της (50-49).

Οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι να έρθει ένα ξέσπασμα της ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, που της έδωσε μια διαφορά ασφαλείας.

Η Μετροπολιτάν το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει και να διαμορφώσει το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Κορυφαίος για τους νικητές, που θέλουν μια νίκη για να κατακτήσουν το πρώτο πρωτάθλημα στην ιστορία τους, ήταν ο Τζόρνταν Λόιντ με 23 πόντους και 6 ασίστ. Ο Μάικ Τζέιμς κινήθηκε σε ρηχά νερά για τα δεδομένα του, έχοντας μόλις 3 πόντους και 4 ασίστ σε 24 λεπτά συμμετοχής. Οι Οκόμπο και Στράζελ πρόσθεσαν 11 πόντους έκαστος.

Από πλευράς φιλοξενούμενων ο Βίκτορ Γουεμπανιάμα μέτρησε 17 πόντους,7 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπάρι Μπράουν με 21 πόντους.

Το τρίτο παιχνίδι της σειράς είναι προγραμματισμένο να διεξαχθεί την Πέμπτη 15 Ιουνίου στις 21:30. Η αναμέτρηση δε θα λάβει χώρα στην φυσική έδρα της Μετροπολιτάν, αλλά στο κεντρικό κορτ του Ρολάν Γκαρός, το οποίο μπορεί να φιλοξενήσει από 10 έως 14 χιλιάδες φιλάθλους.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 50-49, 73-71, 95-88

Μονακό: ”Εγκλώβισε” τον Γουεμπανιάμα για το άνετο 1-0 επί της Μετροπολιτάν! (videos)

Μονακό: “Σκούπισε” την Μπουργκ και πάει για το 1ο της πρωτάθλημα

Η Μετροπολιτάν του Γουεμπανιάμα απέκλεισε τη Βιλερμπάν!

Σπερς: Το Νο1 του ντραφτ (και ο Γουεμπανιάμα) προσγειώθηκε στο Σαν Αντόνιο για τρίτη φορά στην ιστορία τους