Μονακό: Σούπερ Τζέιμς “καθάρισε” τη Ναντέρ κι έφυγε για Βαρκελώνη

2024-02-28T21:57:47+00:00 2024-02-28T22:05:15+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

28/Feb/24 21:57

Η Μονακό του Μάικ Τζέιμς δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε στο τέλος τη φιναλίστ του Κυπέλλου Γαλλίας, Ναντέρ (86-80) και πανηγύρισε την 22η νίκη της στην LNB Pro A. Νίκη και για την Μπάγερν στη Γερμανία.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Μετά τον αποκλεισμό από το Κύπελλο Γαλλίας, η Μονακό επέστρεψε με νίκη στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας δύσκολα την φιναλίστ του Κυπέλλου Ναντέρ με 86-80 για την εξ αναβολής 24η αγωνιστική της LNB Pro A. Πλέον, έχει το μυαλό της στο παιχνίδι της Ευρωλίγκας σε λίγα 24ωρα (1/3, 21:30) από τώρα με την Μπαρτσελόνα στο “Παλάου Μπλαουγκράνα”.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς μπορεί να μην είχε τον Τζόρνταν Λόιντ, όμως είχε σε εξαιρετικό βράδυ τον Μάικ Τζέιμς, ο οποίος όχι μόνο ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, πετυχαίνοντας 31 πόντους με 3/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ, αλλά έβαλε τους πέντε τελευταίους πόντους της Μονακό ενώ το ματς ήταν στο καλάθι.

Μάλιστα, είχε άξιο συμπαραστάτη τον Άλφα Ντιάλο ο οποίος έβαλε 15 πόντους με 4 ασίστ, ενώ στους 12 σταμάτησε ο Ντονάτας Μοτιεγιούνας (5 ριμπάουντ).

Το παιχνίδι φάνηκε απ’ την αρχή ότι θα έχει μονάχα έναν πρωταγωνιστή και κυρίως από τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, εκεί που μ’ ένα σερί 12-0, οι “Μονεγάσκοι” κατάφεραν να ξεφύγουν και να στείλουν μέχρι και στο +18 τη διαφορά.

Η Ναντέρ προσπάθησε με τον Τζάστιν Μπίμπινς να μειώσει, το κατάφερε σ’ ένα βαθμό στο δεύτερο ημίχρονο, εκμεταλλευόμενη την αστοχία και τα μαζεμένα λάθη των φιλοξενούμενων, ρίχνοντας έτσι τη διαφορά για πρώτη φορά μετά από ώρα κάτω απ’ τους δέκα πόντους.

Το 52-58, έγινε μέσα σε λιγότερο από τρία λεπτά 52-69, όμως η Ναντέρ ήταν ξανά εκεί! Έβρισκε λύσεις κυρίως απ’ την περιφέρεια, μέχρι οι “Μονεγάσκοι” να καλυτερεύσουν την άμυνά τους και να δώσουν τέλος στις ελπίδες της. Έτσι πανηγύρισαν την 22η νίκη τους σε 24 παιχνίδια και συνεχίζουν να βρίσκονται πρώτοι στη Γαλλία, με ρεκόρ 22-2, ενώ δεύτερη είναι η Βιλερμπάν με ρεκόρ 17-6.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 36-54, 56-72, 80-86

Μπάγερν: Δυσκολεύτηκε με Γκέτιγκεν αλλά είχε Μπούκερ-Ιμπάκα

Η Μπάγερν αν και δυσκολεύτηκε, κατάφερε και πήρε τη νίκη κόντρα στην Γκέτιγκεν (86-74) πανηγυρίζοντας την 17η νίκη της στο πρωτάθλημα της BBL.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπούκερ με 12 πόντους (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ενώ 11 έβαλε ο Ομπστ (3/5 τρίποντα, 4 ασίστ) και από 10 είχαν οι Ιμπάκα (5 ασίστ, 4 ριμπάουντ) και Χάρις.

Οι Βαυαροί αν και μπήκαν καλά στο παρκέ, δυσκολεύτηκαν στη συνέχεια απ’ την πιεστική άμυνα των φιλοξενούμενων, με αποτέλεσμα τα τρίποντα των Γκίμπσον και Ριτς να ρίξουν τη διαφορά και να κάνουν το ματς ντέρμπι. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο κατάφερε να ξεφύγει μόλις για οκτώ πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και το ντέρμπι καλά κρατούσε.

Κάτι οι σωστές επιλογές στην επίθεση, κάτι ο Ιμπάκα μαζί με τον Μπούκερ που πέτυχαν σημαντικά καλάθια, η Μπάγερν ήταν αυτοί που χαμογέλασε στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 29-21, 46-38, 68-61, 86-74